3 największe zalety okien dwukolorowych

Spójny dom to taki, w którym wszystko zostało przemyślane: od koloru dachówek po wystrój wnętrz. Spora część jego wyglądu zależy od okien – to w końcu one znajdują się w praktycznie każdym pomieszczeniu. Szczególnie duże znaczenie mają wtedy, gdy nie zasłaniamy ich ciężkimi zasłonami czy firanami. Jeśli na zewnątrz domu pasują nam inne okna niż wewnątrz, możemy postawić na okna dwukolorowe. Dlaczego warto się nimi zainteresować?

 

1. Dają dużo większe możliwości wyboru

Na zewnątrz domu pasują nam okna ciemne, a wewnątrz jasne? A może w środku chcielibyśmy mieć kolorowe ramy, a na zewnątrz takie, które imitują drewno? Nic prostszego! Okna dwukolorowe – zwane też bicolor – dają takie możliwości. Producenci okien dysponują szeroką paletą barw, a klienci mogą dowolnie łączyć kolory. Wszystko dlatego, że nowoczesne okna PCV produkuje się w białym, brązowym lub szarym wybarwieniu, ale każde z nich można pokryć dowolną okleiną.

Dodajmy, że przy oknach dwukolorowych możemy też mieć spójne kolory okien na zewnątrz, natomiast w środku zdecydować się na ich różne odcienie w zależności od pomieszczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na przykład w kuchni mieć okna białe, w salonie – imitujące drewno, a w sypialni – w określonym, zdecydowanym kolorze.

 

2. Ułatwiają zachowanie spójnego stylu domu

Niegdyś, gdy rama okienna musiała być identyczna z obu stron, trzeba było iść na kompromis i dopasowywać okna albo do tego, jak dom wyglądał z zewnątrz, albo do wystroju wnętrz. Obecnie nie ma takiej konieczności. Okna dwukolorowe sprawiają, że z zewnątrz możemy je dobrać do odcienia elewacji, dachówek, drzwi i rynien, natomiast w środku do koloru mebli, podłogi i wyposażenia. W ten sposób nie zaburzają stylu domu, pozwalając na osiągnięcie zamierzonego efektu.

 

3. Są wybawieniem dla mieszkańców wspólnot i kamienic

Jeśli jesteśmy właścicielami domu wolnostojącego, tylko od nas zależy, jak będą wyglądały nasze okna. Nikt nie może ingerować w nasz wybór. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia! Inaczej jest, jeśli mieszkamy w kamienicy objętej dozorem konserwatorskim lub w mieszkaniu należącym do wspólnoty mieszkaniowej. W takich przypadkach nie mamy prawa zmieniać wyglądu zewnętrznego budynku. Przy wymianie okien musimy więc uwzględnić to, by wyglądały one identycznie, jak pozostałe.

Okna dwukolorowe pozwalają w takiej sytuacji postawić na takie ramy, które od wewnątrz nam odpowiadają i pasują do wystroju mieszkania, a jednocześnie nie ingerują w to, jak budynek wygląda z zewnątrz. To ogromne ułatwienie! Czy zatem warto kupować okna dwukolorowe? Jeśli chcemy mieć inne ramy okienne na zewnątrz, a inne wewnątrz, zdecydowanie tak. Warto wiedzieć, że zwykle są one nieco droższe niż jednokolorowe, chociaż nie jest to regułą. Wiele zależy od tego, na które kolory się zdecydujemy.