5 kroków do zabezpieczenia okien na jesień i zimę

Gdy nadchodzą zimne jesienno-zimowe dni, wyciągamy z szafy ciepłe ubrania, myślimy o dbaniu o odporność i kompletujemy kosmetyczkę, kupując kosmetyki chroniące przed mrozem i chłodnym wiatrem. Wielu z nas oddaje wówczas samochód do przeglądu czy przygotowuje ogrodowe lub balkonowe rośliny na nadejście nowego sezonu. Okna także potrzebują takiego przygotowania do jesieni i zimy. Na czym ono polega?

Po pierwsze: dokładnie umyj

Najprostszy krok to wyczyszczenie okien. Nie tylko dlatego, by dobrze się prezentowały, ale po to, by wychwycić wszystkie rysy i zadrapania, których mogłoby nie być widać pod warstwą zanieczyszczeń. Mycie okien najlepiej zaplanować na pochmurny dzień – gdy mocno świeci słońce (a także podczas mrozu) na szybach pozostaną smugi i zabrudzenia. 

Do mycia szyb najlepiej używać sprayów przeznaczonych do tej czynności. Ramy okienne zaś możemy umyć ciepłą, ale nie gorącą wodą, której temperatura nie jest wyższa niż 25°C, oraz neutralnymi albo lekko alkaicznymi detergentami. Przyda się do tego miękka ściereczka, która nie porysuje okna. 

Lepiej natomiast nie używać do mycia płynów na bazie rozpuszczalników mogące uszkadzać powłoki aluminiowych profili okien ani mocno kwaśnych preparatów. Niewłaściwa pielęgnacja może przyczynić się do odbarwienia okien lub ich uszkodzenia. 

 

Po drugie: sprawdź, czy wszystko działa

Zobacz, czy okucia działają prawidłowo, czy okno bez trudu można otworzyć, uchylić i zamknąć. Przyjrzyj się, czy ruchome elementy okna nie ocierają o siebie. Jeśli widzisz drobne usterki, możesz spróbować samodzielnie je naprawić zgodnie z instrukcją dołączoną do okien. 

Ponadto okucia warto jest wyczyścić i nasmarować odpowiednimi środkami, na przykład wazeliną techniczną lub smarami na bazie silikonu. Sprawią, że do okuć nie będzie przyklejać się kurz. 

 

Po trzecie: wymień wadliwe uszczelki

Są maleńkie i łatwo je przeoczyć, ale mogą znacząco wpłynąć na to, czy okno będzie szczelne i czy zimą będzie przepuszczać mroźne powietrze. Najwięcej uwagi warto poświęcić uszczelkom znajdującym się na samym dole okna, ponieważ to one najszybciej się niszczą i brudzą. 

Nie zaszkodzi też dodatkowe zabezpieczenie uszczelek. Możemy je posmarować środkami bazującymi na żywicach silikonowych. Dostaniemy je w sklepach budowalnych. Takie preparaty sprawią, że uszczelki będą chronione przed silnym wiatrem, mrozem czy śniegiem. 

 

Po czwarte: zakonserwuj

Konserwacji wymagają okna drewniane – dzięki tej czynności będą trwałe i szczelne. Najpierw trzeba wyczyścić ramy okienne wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Następnie na czyste ramy nałożyć mleczko konserwujące. 

W przypadku okien drewnianych warto też przyjrzeć się, czy nie mają zadrapań i otarć. Takie miejsca dobrze jest zeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym. Potem czyścimy je wilgotną szmatką i pokrywamy dwiema warstwami lakieru lub farby. 

Po piąte: wyjmij moskitiery ramkowe

Zimą moskitiery ramkowe mogłyby się uszkodzić. Jeśli więc mamy je zamontowane w oknach, należy je zdjąć i wyczyścić. Osuszone najlepiej jest spakować do dużych worków, szczelnie zawiązać i odłożyć, by czekały do wiosny.