5 zasad, które powinny spełniać dobre okna garażowe

Okna w garażu to dobry pomysł dla tych, którzy wykorzystują to pomieszczenie do czegoś więcej niż tylko parkowania samochodu, na przykład lubią w nim majsterkować. Wówczas przyda się w środku dodatkowe źródło światła dziennego i możliwość efektywnego wietrzenia. Tylko jak wybrać dobre okna garażowe, które będą wygodne w użytkowaniu, a jednocześnie bezpieczne? Oto czym warto się kierować przy wyborze!

 

1. Okna garażowe powinny spełniać normy antywłamaniowe

Przy włamaniach złodzieje najchętniej wybierają te okna, przez które wchodzi się do rzadziej uczęszczanych pomieszczeń w domu. Garaż jest jednym z nich. Dlatego jeśli chcemy mieć w nim okna, lepiej zainwestować w porządniejsze antywłamaniowe, które trudno wyważyć. Czy się kierować?

Przede wszystkim klasą odporności. Najlepiej sprawdzą się klasy WK1, WK2 lub WK3. Im wyższy numer, tym mocniejsze, ale i droższe okno. Oto czym się różnią:

  • W1 – okucia antywyważeniowe w takim oknie chronią m.in. przed wyważeniem za pomocą kopnięcia;
  • W2 – dodatkowo okna takie dają gwarancję na to, że złodziej nie wyważy ich za pomocą narzędzi takich jak śrubokręt czy obcęgi;
  • W3 – najmocniejsze z trzech opisanych, dodatkowo chronią także przed próbą wyważenia łomem.

Okna w garażu możemy też zabezpieczyć czujnikami kontraktronu w ramie, które sprawią, że w odpowiednim momencie włączy się alarm. Specjaliści polecają też wyposażyć okna w klamki z kluczykiem.

Ważna jest także sama szyba. Dla dodatkowego wzmocnienia całości można zakupić szyby antywłamaniowe wykonane ze szkła hartowanego, zbrojnego lub warstwowego. Przydają się też folie antywłamaniowe. Nakleja się je na szyby – w ten sposób wzmacniają je, a w przypadku rozbicia szkła mamy pewność, że odłamki nie rozsypią się.

2. Dobre okna do garażu są energooszczędne

Odpowiednią równowagę pomiędzy zbytnim wychłodzeniem garażu a jego optymalnym oświetleniem zapewnią nam okna energooszczędne. Ich parametry sprawiają, że zapobiegają utracie ciepła z budynku, co w garażu może okazać się szczególnie istotne. 

Przy ich wyborze należy zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła (Uw). Powinien być jak najniższy i nie przekraczać 1,1 W/(m2·K).

 

3. Okna garażowe powinny być bezpieczne pod względem otwierania

Oznacza to, że lepiej nie inwestować w takie, które otwierają się na oścież – nie będą zbytnio przydatne w garażu, a ponadto łatwiej się przez nie włamać. Wystarczy, by okno uchylało się do góry. To sprawi, że złodziej będzie miał utrudnione wejście do środka, a my będziemy mogli przewietrzyć garaż. 

Możemy też zakupić okna nieotwieralne, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie zapewnimy wtedy pomieszczeniu tak dobrej wentylacji.