ABC wietrzenia mieszkania – jak robić to prawidłowo?

Nie każdy wie, że powietrze w domu należy regularnie wymieniać na świeższe. Służy temu wietrzenie. Wydawać by się mogło, że to wyjątkowo prosta czynność: w końcu wystarczy tylko otworzyć okna. Nic bardziej mylnego – efektywne wietrzenie zależy głównie od temperatury za oknem. Jak więc najlepiej wietrzyć? Zacznijmy od podstaw.

 

Dowiedz się, dlaczego warto wietrzyć

Dom musi oddychać – w tym powiedzeniu jest sporo prawdy. Niewietrzony dom jest pełen wilgoci, a to idealne środowisko dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów, grzybów i pleśni. Wietrzenie lub jego brak wpływa nie tylko na to, jak się czujemy, ale też na to, jak często chorujemy.

Przykładowo brak świeżego powietrza w domu może prowadzić do problemów ze snem, apetytem i koncentracją. Powoduje alergie i uczulenia, prowadzi do nadciśnienia i problemów z układem oddechowym, skutkuje gorszym samopoczuciem i obniżoną odpornością. Ludzie mieszkający w niewietrzonych pomieszczeniach częściej skarżą się na bóle i zawroty głowy, przesuszenie skóry, podrażnienie błon śluzowych oczu, nosa i gardła. Są bardziej apatyczni i przygnębieni. Sporo negatywnych skutków, prawda? A wystarczy tylko otworzyć w domu na oścież okno!

Wietrzyć należy cały rok – trzeba tylko wiedzieć jak. Dużo zależy od pory roku i temperatury za oknem.

 

Naucz się, jak wietrzyć latem, a jak zimą

W czasie od listopada do marca, gdy jest najchłodniej, wietrzenie najlepiej jest zacząć od chwilowego przykręcenia grzejników. Dzięki temu nie będą one – po otwarciu okna – intensyfikować swojej pracy, a my unikniemy niepotrzebnego zwiększenia rachunków za ogrzewanie. Wtedy możemy na chwilę otworzyć okno – najlepiej na 4-6 minut. Dłuższe wietrzenie mogłoby niepotrzebnie wyziębić wnętrze domu.

Wietrzenie zimą powinno być krótkie, ale intensywne – otwórz okna na oścież, ale unikaj przeciągów. W cieplejsze dni odsłoń w domu zasłony i firanki, by ogrzać powietrze w środku, w chłodniejsze lub w nocy – zasłoń je, pomoże to zatrzymać we wnętrzu odrobinę więcej ciepła.

Zupełnie inaczej należy wietrzyć latem. Najlepsze są do tego poranki, wieczory i noce, gdy temperatura za oknem jest najniższa. Możemy otworzyć okna nawet na całą noc, warto też robić przeciągi. W dzień zaś okien nie otwierajmy, a wręcz zaciągnijmy rolety i zasłony, by niepotrzebnie nie nagrzewać powietrza w środku.

 

Zapoznaj się z dodatkowymi udogodnieniami

Nic nie zastąpi regularnego otwierania okien w domu – wietrzenie można jednak wspomóc. Jak?

Rozwiązań jest kilka. Najpopularniejsze są nawiewniki okienne, czyli urządzenia, dzięki którym możemy regulować, ile powietrza wpadnie z zewnątrz do domu. Montuje się je w oknach lub ścianach budynków.

Możemy też postawić na mikrowentylację – odpowiednie elementy okucia powodują, że okno jest rozszczelnione i napływa przez nie powietrze.

Inną opcją jest wentylacja obwodowa okien, czyli kilkumilimetrowa szczelina rozciągająca się po obwodzie okna.

Jak więc prawidłowo wietrzyć? Przede wszystkim regularnie i tak, by dostosować tę czynność do pory roku. Na pewno przyczyni się to do naszego lepszego samopoczucia!