Aranżacja małego okna – jak je optycznie powiększyć?

Zasłony, firanki, rolety, a może inne dekoracje – jak ozdobić małe okno w domu? Przeszklenie niewielkich rozmiarów powinno zostać tak zaaranżowane, by nie zmniejszać ilości światła wpadającego do wnętrza. Oto najlepsze pomysły. 

 

Małe okno trzeba powiększyć! 

Małe okno w salonie, sypialni, kuchni czy pokoju dziecięcym potrzebuje oprawy, która je uwypukli i nada przestrzeni jasności i zwiewności. Nasz cel to optyczne powiększenie okna. Nie zawsze jest to łatwe. 

Aranżacja małego okna może być bowiem problematyczna: z jednej strony chcemy, by przeszklenie, a wraz z nim cały pokój, wyglądały modnie, z drugiej – musimy trzymać się pewnych wytycznych, by nie pozbawiać pomieszczenia drogocennego światła dziennego. 

Dekoracje okienne powinny być zatem dopasowane nie tylko do stylu domu, ale też wielkości przeszklenia. To, co sprawdzi się przy dużym oknie, niekoniecznie będzie dobrze wyglądać przy małym. 

 

ABC dekorowania małego okna

Firanki, zasłonki czy rolety? Co najlepiej pasuje do małych okien? Naszym zdaniem zdecydowanie najlepszym wyborem będą rolety, ponieważ nie zasłaniają one przeszklenia. Podniesione do góry, będą w zasadzie niewidoczne. Możemy także manewrować kolorami rolet. Przykładowo te w poziome pasy poszerzą wąskie okno. Najlepiej wybierać przy tym jasne rolety, które przepuszczają więcej światła. 

Zasłony powieszone po bokach, jeśli nachodzą na okno, będą je dodatkowo optycznie pomniejszać, a jednocześnie zasłaniać dostęp do światła z zewnątrz. Jeśli więc koniecznie chcemy udekorować małe okno zasłonami, wybierzmy te jasne z delikatnych materiałów: organzy, woalu lub tiulu. Warto je przy tym tak powiesić, by nie nachodziły na boki okna. Odradzamy natomiast ozdabianie małego okna ciężkimi, ciemnymi zasłonami. 

A co z firankami? Zasada jest ciągle ta sama: przy małym oknie nie powinno się zasłaniać dostępu do światła dziennego, którego ze względu na wielkość przeszklenia i tak jest niewiele. Miłośnicy firanek w takiej sytuacji powinni więc postawić na takie, które są wykonane z prześwitujących materiałów: woalu, tafty czy haftu. W połączeniu z roletami lub zwiewnymi zasłonkami mogą tworzyć piękną ozdobę salonu czy sypialni. 

Inne możliwości, które sprawdzą się przy małych oknach to:

  • firany panelowe – sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, osłaniają przed słońcem, można je zawieszać na karniszach lub szynach sufitowych, są niebanalne i szykowne;
  • shuttersy – drewniane wewnętrzne okiennice to mało popularny wybór, który nada wnętrzu śródziemnomorskiego charakteru;
  • wertykale – pionowe żaluzje, dzięki którym można regulować dopływ światła, tworzy się je z bambusa, drewna, tkanin lub pcv, nadają wnętrzu przytulności, są ciekawą dekoracją.

 

Zielono lub świecąco

Omówiliśmy już wiele rozmaitych dekoracji pasujących do małych okien. Nie można jednak zapominać o innego rodzaju możliwościach. Efektownie będą one na przykład wyglądać „przystrojone” w kwiaty i rośliny stojące na parapecie. Trzeba jednak uważać, by nie przytłoczyć okna – takich zielonych ozdób nie może być zbyt wiele, by nie zasłaniały światła. 

Inną ciekawą opcją, szczególnie polecaną do sypialni, są lampki, girlandy LED czy latarenki ustawione na oknie lub wręcz oplecione wokół karnisza. Takie ozdoby będą pięknie wyglądać po zmroku, nadając pomieszczeniu przytulnego, romantycznego charakteru.