Brama do garażu – pojedyncza czy podwójna

Wiele osób decyduje się na budowę garażu, który pomieści dwa samochody. Wtedy trzeba postanowić czy ma on mieć jedną, ale dużą bramę garażową, czy jednak dwie mniejsze. Oba rozwiązania mają zalety, ale również wady. Decyzja zależy od naszych indywidualnych potrzeb, upodobań i możliwości finansowych. Jedno jest pewne – brama do garażu musi być.

W razie awarii prądu ręczne otwieranie bramy pojedynczej jest niewątpliwie łatwiejsze od podniesienia bramy podwójnej. Jeśli garaż jest ogrzewany lub przylega do ogrzewanych pomieszczeń, zimą straty ciepłą będą mniejsze podczas otwierania bramy pojedynczej. Otwierając bramę podwójną garaż będzie wychładzać się zdecydowanie szybciej.

Przejdźmy do rozważań nad słupem między dwiema bramami pojedynczymi. Oczywiście o wiele prościej manewrować samochodem podczas parkowania, gdy mamy dużą wolną przestrzeń, jak jest w przypadku jednej, ale dużej bramy. Jednak, gdy garaż ma płaski dach, bezpieczniej jest mieć dwie bramy i filar między nimi. Wtedy nośność dachu jest lepsza i nie ma ryzyka, że zimą, gdy napada na niego dużo śniegu, zapadnie się pod jego ciężarem.

Dodatkową zaletą bramy podwójnej są często względy estetyczne, oraz niższe koszty montażu. Do ceny dwóch bram pojedynczych należy bowiem doliczyć koszty dwóch napędów, drugiej pary prowadnic i koszty robocizny. Są to główne przewagi jednej, ale dużej bramy garażowej nad dwiema mniejszymi.

Zapraszamy do naszego salonu w Nowogardzie, gdzie profesjonaliści pomogą Państwu w podjęciu dobrej decyzji w wyborze bram garażowych Wiśniowski, która będzie gwarantem zadowolenia z korzystania z garażu przez lata.