Brązowe okna – co do nich pasuje?

Okna w brązowym kolorze są klasycznym wyborem, który wpisuje się w różne style wystroju wnętrz. Trzeba jednak uważać, by dobrze dopasować je do koloru mebli czy fasady budynku. Jak to zrobić?

 

Czy brązowe okna to zawsze okna drewniane?

Okna brązowe, obok białych, są najczęściej wybierane przez klientów salonów stolarki okiennej. W czym tkwi ich popularność? Prawdopodobnie wiąże się ona z uniwersalnością okien w kolorze brązu, które pasują do wielu odcieni elewacji, jak również wystroju wnętrz. 

Brązowe ramy okienne mogą mieć różnorodne odcienie, a dzięki temu pasować do różnych stylów: dworkowego, rustykalnego, skandynawskiego czy prowansalskiego, ale też nowoczesnego. Ze względu na skojarzenia z drewnem, okna brązowe wpisują się także w budownictwo pasywne i energooszczędne, ponieważ przywołują na myśl ciepłe i przytulne wnętrza. 

Brązowe okna nie muszą jednak być drewniane. Mogą być też plastikowe, ale pokryte odpowiednią okleiną, na przykład imitującą drewno, bądź aluminiowe z nałożonym specjalnym lakierem o określonym kolorze. Dobrym pomysłem jest też zamówienie okien drewniano-aluminiowych, które cechują się zwiększoną wytrzymałością. 

Brąz ma wiele odcieni i możliwości związane z kolorystyką okien w tym kolorze są naprawdę spore. Jeśli chodzi o okna drewniane, najchętniej wybierane są m.in. dąb, mahoń, orzech, jesion, sosna, świerk czy modrzew. Okleiny oferowane przez producentów mogą je świetnie imitować. 

Jak dopasować brązowe okna do fasady budynku? Wszystko zależy od odcienia okien, jednak brązowe przeszklenia dobrze współgrają m.in. z fasadą w kolorze żółtym, beżowym lub piaskowym. 

 

Co pasuje do brązowych okien?

Wydawać by się mogło, że brązowe okna nie nastręczają zbyt wielu problemów w zakresie urządzania wnętrza – w końcu podłoga, drzwi czy meble też mogą (i zazwyczaj są) brązowe. Ich dopasowanie powinno jednak polegać na wybraniu ich w podobnym lub takim samym odcieniu. W tym celu dobrze jest zawczasu poprosić w sklepie o próbki wybranych blatów czy tkanin i w domu dobrać je do koloru ram. 

Możemy także postawić na kontrasty: meble i dodatki zakupić w kolorze beżu, ecru lub cappuccino, tak, by pasowały do koloru ścian i lekko kontrastowały z ramami okiennymi. 

Zostańmy jeszcze na chwilę przy odcieniu ścian. Do brązowych ram okiennych pasują różne kolory, jednak musimy zdecydować, czy chcemy postawić na te naturalne i stonowane, czy raczej odważniejsze. Przykładowo okna brązowe dobrze wyglądają w sąsiedztwie beżowych ścian, ale świetnie będą się też prezentować przy… turkusach i zieleniach. 

Ważnym wyborem w kontekście okien są też rolety, które nie tylko zapewniają intymność, ale też chronią przed słońcem. Do brązowych okien najlepiej pasują rolety w naturalnych odcieniach: złamana biel, beż, kolory piaskowe, ale też wspomniana już zieleń i turkus. 

Ciekawym pomysłem, szczególnie jeśli lubimy styl wiejski i swojski wystrój wnętrz, jest zamówienie rolet o naturalnym wyglądzie materiału, np. takiego, który przypomina len lub jutę. Będą one doskonale współgrały z brązowymi oknami.