Brązowe okna – jak dopasować do nich kolor dachu?

Brązowe okna to często wybierany kolor przeszklenia. Pasują do nich różne odcienie dachów. Jak wybrać odpowiednie połączenie kolorystyczne, by okna i dach ładnie współgrały? 

 

Okna i dach – jak dobrać kolory?

Elementy takie jak dach i okna to takie części domu, które wybiera się na lata. Ważne jest więc, by do siebie pasowały i spełniały nasze kryteria estetyczne. Przede wszystkim powinny się ze sobą komponować i dopełniać. 

Nie jest to łatwe zważywszy na to, że odcieni brązu jest naprawdę wiele: możemy wybierać spośród ciepłych i zimnych, ciemnych i jasnych. Czym innym jest bowiem kolor złoty dąb, a czym innym – mahoń czy odcień sosny. 

Oczywiście brązowe okna to nie tylko okna drewniane. Taki kolor mogą mieć plastikowe ramy okienne pokryte okleiną lub w odpowiedni sposób pomalowane ramy aluminiowe. Trzeba jednak przyznać, że przeszklenia w kolorze brązu są często wybierane przez klientów ze względu na swoją uniwersalność i to, że kojarzą się z naturą. 

Przy wyborze odcieni warto pamiętać, że ramy okienne mogą być dwukolorowe, tzn. mieć różne kolory wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki takiemu podziałowi łatwiej dopasujemy je z jednej strony do dachu i elewacji, a z drugiej – do stylu panującego wewnątrz pomieszczeń. Okno może być więc na przykład od zewnątrz brązowe, a od wewnątrz – białe. 

 

Brązowe okna – a jaki dach?

Możliwości jest sporo, a przy wyborze dużą rolę odgrywa nie tylko odcień okien, ale też elewacji. Klasycznym połączeniem jest brązowy dach, brązowe okna i żółtawa elewacja. Taki budynek wygląda dość tradycyjnie, ale nie brakuje mu przy tym elegancji. Dach i okna mogą mieć ten sam odcień. W innym przypadku jeśli ramy okienne są ciemnobrązowe, dach może mieć podobny odcień lub mieć w sobie domieszkę czerwieni. W przypadku okien o złotawym kolorze pasującym do nich dachem będzie ciemny kolor brązu. 

Do brązów pasują też dachy w chłodnych kolorach: czerni i szarości. Wówczas dobrze jest postawić na białą elewację. Przy takim połączeniu brązowe ramy okienne ocieplają kolorystycznie budynek. Co ciekawe, do brązowych okien pasują także dachy w kolorze ciemnej zieleni

Okna w kolorze orzechowego brązu będą dobrze współgrały z dachami czarnymi, ciemnoszarymi, a nawet czerwonymi. Dobrym pomysłem jest dopasowanie do nich białej, kremowej lub jasnoszarej elewacji. 

Z kolei mahoniowe będą odpowiednie w połączeniu z dachem ciemnowiśniowym, ale też czarnym lub ciemnoszarym. W tym przypadku elewacja powinna być pomalowana na kolor zimny – biały lub szary. 

Okna w kolorze ciemnego dębu dobrze jest z kolei dopasować do jasnej (szarej lub ceglanej) dachówki w przypadku domów jednorodzinnych lub ciemnego dachu w przypadku wyższych budynków. 

Na koniec dodajmy, że przy wyborze kolorystyki domu warto kierować się także tym, co go otacza. Jeśli znajduje się w zielonej okolicy, będzie się z nią dobrze komponował, jeśli dach, elewacja i okna będą w naturalnych kolorach: brązowym, beżowym, jasnozielonym, subtelnych szarościach wpadających w błękit czy delikatnych żółciach. Z kolei budynki znajdujące się w otoczeniu zabudowanym, betonowym, mogą być bardziej intensywne kolorystycznie.