Chcesz wymienić okna w domu? Oto 5 rzeczy, które musisz wcześniej wiedzieć

Czy okna można wymieniać zimą? Jak przyszykować pokój na przyjście ekipy montażowej? Kiedy wymieniać okna i jak wybrać nowe? Co zrobić ze starymi oknami, które nie są już potrzebne? Sprawdź!

 

1. Nie planuj wymiany na zimę

Mimo że wymiana okien jest możliwa zimą i wykwalifikowana ekipa montażowa nie będzie miała z tym problemu, to jednak w mroźne dni praca może stanąć pod znakiem zapytania. Wszystko dlatego, że przy temperaturze poniżej -5°C pianka, którą wykorzystuje się do montowania okna, traci swoje właściwości. Wymianę okna bezpieczniej jest więc zaplanować na jesień, wiosnę lub lato. 

 

2. Rozeznaj się w możliwościach

 

Kupno okna to bardziej skomplikowana czynność, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim mamy wiele możliwości – okna dostępne na rynku różnią się nie tylko rozmiarem, kolorem i kształtem, ale też wytrzymałością, szczelnością czy sposobem otwierania. 

Na początek poszukajmy okien online – warto skorzystać z narzędzia okna konfigurator, który umożliwi nam samodzielny dobór okna. W dalszej kolejności dobrze jest poradzić się ekspertów z renomowanego salonu, którzy odpowiedzą na nasze pytania i dobiorą takie okna, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom. 

 

3. Sprawdź, czy musisz zgłaszać wymianę

 

Może się okazać, że na wymianę okien będziemy potrzebować pozwolenia. Dzieje się tak, jeśli wymiana podlega pod przebudowę obiektu budowlanego i dotyczy na przykład zmiany kształtu i położenia okien bądź wielkości otworów okiennych. Jeśli natomiast zmiany, które chcemy wprowadzić, są drobne, takie jak zmiana koloru okna, zazwyczaj wystarczy nam tylko zgłoszenie chęci wymiany do starostwa lub spółdzielni mieszkaniowej. 

 

4. Przygotuj mieszkanie

 

Wymiana okien to brudna robota – możemy się spodziewać pyłu, zabrudzeń, a nawet zarysowań. Dlatego radzimy odpowiednio wcześnie zabezpieczyć pomieszczenie. Zacznij od zdjęcia karniszy, rolet i firanek oraz uprzątnięcia parapetów. Zwiń dywan. Wynieś wszelkie sprzęty, a meble i podłogę zabezpiecz folią malarską. Jeśli wymieniasz okna tylko w jednym pokoju, zasłoń też próg i drzwi – dzięki temu pył nie będzie się roznosił po całym domu. 

 

5. Pozbądź się starego okna

 

Okna nie można tak po prostu wrzucić do kontenera przed blokiem lub do śmietnika przy domu. Jest to odpad budowlano-rozbiórkowy i wymaga odpowiedniej utylizacji. Często bywa tak, że stare okno zabiera ze sobą ekipa montażowa. Jeśli się tak jednak nie stanie, musimy je zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub Gminnego Punktu Zbierania Odpadów Problemowych. Tam bezpłatnie okno zostanie zutylizowane.