Ciemne ramy okienne – czy warto się na nie zdecydować?

Jeśli nie chcesz mieć w domu okien w najpopularniejszych kolorach bieli, złotego dębu czy orzecha, możesz postawić na rozwiązanie mniej oczywiste. Jednym z nich są ciemne ramy, które mogą wyglądać nowocześnie i wpisywać się w różne style architektoniczne. Do czego pasują i czy mają jakieś wady?

 

Okna dopasuj lub… skontrastuj

Kupno okien wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji: jak okno ma się otwierać? Jakie powinno mieć parametry, by było szczelne, solidne i wytrzymałe? Czy ma działać antywłamaniowo? I w końcu: jak ma wyglądać?

Względy użytkowe to jedno – ważne są też kwestie estetyczne. Okno ma się nie tylko dobrze prezentować, ale też pasować do wielu elementów domu: dachu, rynien, parapetów wewnętrznych i zewnętrznych, ścian, podłogi, drzwi, mebli… Jest ich naprawdę sporo! 

Możemy przy tym postawić na aranżację spójną lub kontrastową – ciemne ramy okienne świetnie sprawdzą się w obu. 

 

Do czego można dopasować ramy okienne w ciemnych kolorach?

Uważa się, że ciemne ramy najlepiej wpisują się we wnętrza nowoczesne, minimalistyczne, stonowane, w tym utrzymane w odcieniach szarości i „surowego” betonu. Pasują zarówno do stylu loftowego (industrialnego), jak i holenderskiego, skandynawskiego oraz kolonialnego. 

Ciemne ramy okienne możemy „otoczyć” także brązami, na przykład ścianami zewnętrznymi w takim kolorze. Mogą też, jak już wspomnieliśmy, tworzyć ciekawy kontrast – na przykład z jasnymi ścianami oraz meblami. Same w sobie są już na tyle charakterystyczne, że nie potrzebują dodatkowej oprawy w postaci bibelotów na parapecie, wymyślnych zasłon czy innych dodatków. Wystarczy powiesić przy nich proste firanki. 

 

Wybierz swój kolor

Wśród ciemnych odcieni najczęściej wybieranych przez klientów można wymienić następujące:

  • antracyt gładki, 
  • antracyt fakturowany, 
  • szary fakturowany,
  • antracyt metaliczny szczotkowany,
  • dąb bagienny, 
  • mahoń.

Oczywiście możliwości jest znacznie więcej – ciemne kolory mogą być zarówno odcieniami brązów i szarości, jak i czerni. 

 

Wady okien w ciemnych kolorach

Minusem ciemnych odcieni jest to, że stosunkowo szybko nagrzewają się od słońca – w najgorszym przypadku może to prowadzić do odkształceń. Aby temu zaradzić, można zainstalować na oknach rolety zewnętrzne. 

Okna z roletami wyglądają nowocześnie i są funkcjonalne: chronią przed nadmiarem światła, mogą działać ochładzająco lub ogrzewająco w zależności od pory roku, wyciszać pomieszczenia i mieć funkcję antywłamaniową. 

 

Czy warto kupić ciemne okna?

Tak – jeśli odpowiadają nam ciemne barwy, jak najbardziej jest to rozwiązanie godne polecenia. Szczególnie, jeśli lubimy prostotę i minimalizm, a ciemne ramy będą spójne z resztą elementów domu lub przeciwnie – stworzą z nimi ciekawy kontrast!