Ciepły montaż okien – dlaczego warto go zastosować?

Kupno okien to dopiero połowa sukcesu – trzeba je jeszcze we właściwy sposób zamontować. Jak zrobić to tak, by okna były szczelne? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat ciepłego montażu!

 

Zadbaj o dobry montaż

Okna o nawet najlepszych parametrach technicznych nie będą spełniały swojej funkcji, jeśli zostaną niewłaściwie zamontowane. Zły montaż wpływa bowiem na szczelność okna i jego odporność na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Okna energooszczędne będą wówczas takie jedynie z nazwy, a my nie oszczędzimy na prądzie i zimą będziemy musieli płacić więcej za ogrzewanie domu. 

Stosowany przez lata montaż „na pianę”, czyli z wykorzystaniem jedynie pianki poliuretanowej (PUR), mimo że tańszy i szybszy, powoli odchodzi w zapomnienie na rzecz ciepłego montażu. Różnica między nimi polega na tym, w jaki sposób uszczelnia się przestrzeń pomiędzy murem a ramą ościeżnicy. Montaż z zastosowaniem pianki PUR nie wystarcza, by okno było szczelne. 

 

ABC ciepłego montażu

Właściwy montaż okien energooszczędnych sprawi, że z pomieszczeń nie będzie ulatywać ciepło. W tym przypadku „właściwy” oznacza właśnie ciepły montaż zwany też warstwowym. Stosuje się w nim bowiem trzy warstwy izolacji:

  1. piankę izolującą termicznie i akustycznie;
  2. taśmę paroprzepuszczalną,
  3. taśmę paroizolacyjną (paroszczelną). 

Pianka PUR jest więc zabezpieczona dwiema taśmami. Po co? Każda z nich spełnia ważne funkcje:

  • taśma paroprzepuszczalna (stanowiąca warstwę zewnętrzną) ma za zadanie ochronę przed przenikaniem wilgoci, przed wiatrem i promieniowaniem UV. Ułatwia też odparowanie wody ze szczeliny;
  • taśma paroizolacyjna (uszczelnia okno od wewnątrz) zabezpiecza piankę przed przenikaniem wilgoci i pary wodnej z wnętrza domu. 

Pianka poliuretanowa, by izolować, musi pozostać sucha. Obie taśmy zapewniają jej odpowiednie warunki. 

 

Zalety ciepłego montażu

Przede wszystkim szacuje się, że ciepły montaż aż o 75% chroni przed stratami ciepła z domu w porównaniu do montażu wyłącznie „na pianę”. Tym samym obniża koszty ogrzewania pomieszczeń jesienią i zimą. 

Druga sprawa to lepsze zapobieganie tworzenia się w domu wykwitów pleśni i zawilgotnienia. Ciepły montaż gwarantuje w budynku odpowiedni mikroklimat wpływający na lepsze zdrowie i samopoczucie domowników. 

 

Ile to kosztuje?

Cena ciepłego montażu jest oczywiście wyższa niż standardowego – chociażby z tego względu, że używa się do niego więcej materiałów. Wynosi około 40 zł za metr bieżący. Warto się jednak na niego zdecydować, by cieszyć się w pełni funkcjonalnością nowych okien w domu.