Co wybrać: niski czy wysoki próg w oknach balkonowych?

Każda decyzja związana z remontem mieszkania lub domu wiąże się z jakimiś zaletami i wadami wybranych rozwiązań. Nie inaczej jest w przypadku wyboru okien balkonowych i dopasowanych do nich progów. Do wyboru mamy okna z wysokimi i niskimi progami oraz bezprogowe. Które są najlepsze?  

 

Plusy i minusy wysokiego progu

Dawniej wszystkie okna balkonowe miały wysoki próg – stąd do dziś kojarzy się go ze starym budownictwem. Poza staromodnym wyglądem jest też mało wygodny – o wystający, duży próg łatwo się potknąć

Wysokie progi mają jednak swoje zalety. Jakie? Okna balkonowe z wysokimi progami:

  • bardziej szczelne niż te z niskimi,
  • łatwiej jest zachować czystość przy wejściu na balkon lub taras – próg zatrzymuje zanieczyszczenia wpadające z zewnątrz,
  • nie trzeba martwić się zalegającym na balkonie czy tarasie śniegiem.

 

Plusy i minusy niskiego progu

A czego możemy się spodziewać, decydując się na okno z niskim progiem lub jego brakiem? To rozwiązanie także ma swoje wady i zalety. Zacznijmy od tych drugich.

Okna balkonowe z niskim progiem lub bezprogowe wyglądają nowocześnie i estetycznie. Zgrabnie łączą salon z przestrzenią balkonu lub tarasu, dając wrażenie większej powierzchni. 

Co więcej, niski próg, a tym bardziej jego brak, eliminuje możliwość potknięcia się. Jest to opcja szczególnie ważna, jeśli wśród domowników są małe dzieci, osoby starsze, schorowane lub poruszające się na wózkach inwalidzkich. Zgodnie z normą DIN 18030 bowiem jeśli próg nie przekracza 20 mm, spełnia wymogi budownictwa bez barier. 

Niskie progi wykonuje się zwykle z PCW lub aluminium. Jest to rozwiązanie dostępne w oknach balkonowych przesuwnych, rozwieralnych lub przesuwno-rozwieralnych. 

Teraz przejdźmy do wad. Niewątpliwym minusem niskich progów jest to, że zmniejszają szczelność okna balkonowego. Niższy współczynnik przenikania ciepła oznacza, że przez szczeliny przy podłodze może wpadać do domu chłodne powietrze. Montaż takich okien jest trudniejszy właśnie ze względu na konieczność skupienia się na ich szczelności – takie prace trwają dłużej i wymagają sporej precyzji. 

Brak progu lub jego nieduża wysokość sprawia natomiast, że przy oknie balkonowym trudniej jest zachować czystość – do środka pokoju z łatwością wpadają zanieczyszczenia, ponieważ nich ich nie zatrzymuje. Zimą zaś trzeba pamiętać o odgarnianiu śniegu zalegającego koło okna – jeśli by przymarzł, mógłby zablokować jego otwieranie. 

Ostatnia wada to cena – okna bezprogowe lub te z niskim progiem są sporo droższe od standardowych, nawet o kilkaset lub tysiąc złotych. 

 

Na co się zdecydować?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od tego, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na okno balkonowe i do jakiego stylu domu lub mieszkania chcemy je dopasować. Przy wyborze weźmy też pod uwagę kwestię wygody domowników i szczelności okna.