Czym charakteryzują się okna ekologiczne?

Trendy wnętrzarskie na 2022 rok stanowią, że najmodniejsze okna w najbliższych miesiącach będą duże, utrzymane w stonowanej kolorystyce i ekologiczne. Tylko co to znaczy, że okna są eko? Jakie wymogi muszą spełnić? Postanowiliśmy to sprawdzić!

 

Z ekologią za pan brat 

W ostatnich latach na świecie ekologia stała się nie tyle modą czy stylem życia, a wręcz koniecznością. Wciąż słyszymy o ocieplaniu się klimatu, wymieraniu kolejnych gatunków roślin i zwierząt, pustynnieniu obszarów leśnych czy podnoszeniu się poziomu mórz i oceanów. Nasza planeta zmierza w kierunku destrukcji i – przykro to przyznać – ale za tę nieuchronną katastrofę odpowiadają wyłącznie ludzie. Nic dziwnego, że tak wielu z nas próbuje działać i ratować Ziemię. Tylko jak to zrobić?

Obszarów, w których stawiamy na ekologię, jest mnóstwo: przetwarzamy śmieci, ograniczamy zużycie plastiku, oszczędzamy prąd i wodę, wybieramy rower zamiast samochodu… Także w pozornie niezwiązanych z ekologią dziedzinach można zrobić dla planety wiele dobrego. Jedną z nich jest stolarka okienna.

Wbrew wyobrażeniom wielu z nas okna mają niebagatelny wpływ na to, co nas otacza. Coraz większa rzesza klientów stawia nie tylko na cenę i jakość okien, ale też na ich wpływ na środowisko naturalne. Niestety, określenie „ekologiczne” jest przez wiele firm nadużywane, przez co wprowadza się klientów w błąd. Po czym więc poznać, że przeszklenie, na które chcemy się zdecydować, jest naprawdę eko?

 

Po pierwsze: energooszczędność

Podstawą ekologicznych okien jest ich niski współczynnik przenikania ciepła, gdzie Uw wynosi mniej niż 1 W/(m2K). Oznacza to, że okna mają wysoki poziom termoizolacji, pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu, a w dłuższej perspektywie są więc przyjazne środowisku. Dzięki nim zapłacimy niższe rachunki, oszczędzając na energii. 

 

Po drugie: materiał wykonania 

Wielu klientów uważa, że najbardziej ekologiczne są okna drewniane, ponieważ wykonuje się je z odnawialnych, a przy tym naturalnych materiałów, które łatwo zutylizować. Nie do końca jest to prawda. Zapomina się bowiem o tym, że drewniana stolarka okienna musi jeszcze zostać pokryta farbami i impregnatami, które do naturalnych nie należą. Produkty takie mogą być wytwarzane na bazie szkodliwych rozpuszczalników i z czasem ulatniać się do atmosfery zanieczyszczając ją. Ponadto drzewa wymagają dziesiątek lat na to, by wyrosnąć – gdybyśmy wykonywali okna wyłącznie z drewna, szybko zużylibyśmy cały surowiec. 

Nie można zatem powiedzieć, że okna aluminiowe czy PCV są mniej ekologiczne. Okna plastikowe trudno wprawdzie poddać utylizacji, ale podlegają recyklingowi – wykorzystuje się je nawet kilka razy, co jest rozwiązaniem najbardziej ekologicznym. Podobnie jest z aluminiowymi, które dodatkowo wymagają mniejszego zużycia materiałów przy produkcji. Oczywiście same te surowce – polichlorek winylu oraz aluminium – nie są ekologiczne, jednak całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia oraz środowiska. Wbrew stereotypom nie emitują żadnych szkodliwych związków, a by zostać dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, muszą spełnić rygorystyczne wymogi.

To, czy okno jest eko, zależy więc przede wszystkim od jego parametrów, a nie materiału wykonania. 

 

Po trzecie: trwałość

Okna ekologiczne to okna solidne – takie, które będą nam służyły przez wiele lat i nie będą musiały być wymieniane na nowe. W ten sposób ograniczamy konieczność ich utylizacji i recyklingu, a także minimalizujemy produkcję, która ma również niebagatelny wpływ na środowisko. 

 

Po czwarte: zrównoważona produkcja

To kwestia, o której często się zapomina, jednak to właśnie samo wytwarzanie okien może znacząco zagrażać środowisku. Przy ich produkcji korzysta się przecież z energii elektrycznej i cieplnej, wody, a także powoduje emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Ważne jest więc, by firma produkująca stolarkę okienną stawiała na zrównoważoną produkcję, która może wiązać się z ograniczaniem zużycia wody i energii, a także wszelkich spalin. 

Reasumując, nie patrzmy tak bardzo na surowiec, z którego wykonano okno, tylko na to, jak powstało, czy jest trwałe i energooszczędne. Pamiętajmy, że w zakresie termoregulacji ważne są także inne czynniki, m.in. właściwie dobrane materiały budowlane czy rolety zewnętrzne, które także pomagają zmniejszyć straty ciepła. To wszystko przekłada się na dbałość o środowisko!