Czym są szyby zespolone w oknach?

Szyby zespolone to coś, czego nie może zabraknąć w nowoczesnym budownictwie. Zapewniają nie tylko doskonałą izolację termiczną, ale też akustyczną. To jednak nie ich jedyne zalety. 

 

Co to jest szyba zespolona?

Szyba zespolona, zwana też szwedzką, powstaje ze scalenia dwóch lub więcej tafli szkła typu float. Charakteryzują się one idealnie płaską powierzchnią i wysoką przepuszczalnością światła bez zniekształceń, co sprawia, że pomimo kilku warstw szyba nie ogranicza widoczności. Tafle są oddzielone od siebie elementem dystansowym, a w przestrzeni między nimi umieszcza się gaz (najczęściej argon).

W szybach zespolonych można również wykorzystać szkło termofloat, która jest tak naprawdę szkłem float wzmocnionym powłoką niskoemisyjną nakładaną na szybę i znajdującą się od wewnętrznej strony. Jej działanie opiera się na odbijaniu ciepła z wnętrza domu. 

Przy zakupie szyb zespolonych istotna jest m.in. liczba komór. Im jest ich więcej, tym przeszklenie lepiej izoluje termicznie i akustycznie. Trzeba jednak zaznaczyć, że to nie jedyne kryterium, bowiem na właściwości termoizolacyjne takiego okna wpływ ma w ogromnej mierze mieszanka powietrza i gazów, które znajdują się w pakiecie szybowym. 

Najczęściej mamy do czynienia z następującymi wariantami:

  • szyba zespolona jednokomorowa – składa się z dwóch tafli szkła i jednej komory,
  • szyba zespolona dwukomorowa – składa się z trzech szyb i dwóch przestrzeni międzyszybowych,
  • szyba zespolona trzykomorowa – składa się z czterech tafli szkła i trzech przestrzeni międzyszybowych.

 

Szyby zespolone – wiele możliwości

Przy wyborze szyb zespolonych możemy wybierać spośród wielu rodzajów tafli szkła. Mają one, poza przepuszczaniem światła i umożliwianiem wyglądania na zewnątrz, także inne funkcje, na przykład:

  • szyby zespolone energooszczędne – na doskonałą izolacyjność wpływa nie tylko dobór szyb, ale też odległość między taflami (im większa, tym lepiej), jak również to, czy zestaw ma przekładkę termoizolacyjną wykonaną ze specjalnego tworzywa;
  • szyby zespolone dźwiękoszczelne – ich zadaniem jest zmniejszanie dopływu hałasu płynącego z zewnątrz; aby tłumić dźwięki, stosuje się szkło laminowane specjalną żywicą lub szyby warstwowe (o grubości około 9 mm sklejonych folią PVB), możliwe jest także wpuszczenie do przestrzeni międzyszybowej gazu tak zwanego ciężkiego (takiego jak SF6);
  • szyby zespolone antywłamaniowe – mają klasę od P3 do P8; przy mocnym uderzeniu nie rozpryskują się;
  • szyby zespolone bezpieczne – one również nie rozpadają się na kawałki w przypadku zbicia dzięki powleczeniu specjalną folią PVB, która przytrzymuje odłamki;
  • szyby zespolone samoczyszczące – pokryte od zewnątrz powłoką hydrofilową, która minimalizuje przyklejanie się brudu do szyby.

 

Ile kosztują okna zespolone?

Cena okien zespolonych jest wyższa niż standardowych. Za zwyczajne okna PCV zapłacimy bowiem około 20-45 zł/m2, podczas gdy okna zespolone to wydatek rzędu 60-200 zł/m2.

Wszystko oczywiście zależy jednak od wyboru szyb, ich ilości i dodatków. Oczywiście najtańsza będzie szyba jednokomorowa – im więcej komór, tym wyższa cena produktu. 

Aby sprawdzić, ile zapłacimy za konkretny rodzaj okna, możemy skorzystać z narzędzi takich jak okna-konfigurator. Daje ono możliwość wstępnego oszacowania ceny bez wychodzenia z domu i rozmowy z przedstawicielem salonu stolarki okiennej. 

Czy zakup szyb zespolonych się opłaca? Eksperci i użytkownicy potwierdzają, że tak. Okna zespolone to idealny wybór do budownictwa energooszczędnego. Sprawdzają się o każdej porze roku: są szczelne, dobrze izolują od hałasów, mogą działać antywłamaniowo. Są też dostępne w całej palecie kolorów i wzorów, co sprawia, że łatwo dopasować je do swoich potrzeb.