Dekoracje okienne modne w 2023 roku

Co będzie na topie w zakresie dekorowania okna w 2023 roku? Przejrzeliśmy trendy wnętrzarskie na nadchodzące miesiące i oto, co będzie modne w najbliższym czasie!

 

Modnie zaplanuj przestrzeń w domu

Jak co roku, także i na sezon 2022/2023 można wyróżnić trendy wnętrzarskie, które mają być modne w nadchodzących miesiącach. Dekorowanie domu nie musi oczywiście na nich bazować – takie trendy warto jednak potraktować jako inspirację do zaaranżowania przestrzeni wokół siebie. 

Co więc ma być na topie w najbliższym czasie? Wiele mówi się o tym, że widmo poważnego kryzysu, jak i światowe problemy ekonomiczne nie pozostają bez znaczenia także dla branży wnętrzarskiej. Modne ma być więc takie urządzenie domu, by – wbrew temu, co dzieje się na świecie – panował w nim spokój i harmonia, przeważały raczej stonowane kolory, naturalne materiały oraz otwarcie wnętrza na świat zewnętrzny. 

Jednym z ważniejszych aspektów związanych z trendami wnętrzarskimi są dekoracje okienne. Pełnią one rolę nie tylko użytkową, ale też estetyczną – mogą dopełniać stylu pomieszczenia, podkreślać jego walory, na przykład uwypuklając duże okna z widokiem na okolicę.  

Jak zatem udekorować okno, by prezentowało się modnie i stylowo? Oto nasz krótki przewodnik po tym temacie. 

 

Firanki – zwiewne i niekoniecznie białe

W 2023 roku projektanci zalecają, by postawić na firanki lekkie, zwiewne i długie – sięgające do podłogi. Najlepiej, jeśli są mocno prześwitujące i pozbawione wzorów. Nie muszą być białe. Ciekawym pomysłem są firanki w naturalnych odcieniach, a nawet zawieszenie na jednym karniszu obok siebie firan w różnych, ale pasujących do siebie kolorach.

 

Zasłony – długie i marszczone

Mogą zostać dopasowane do firanek lub być jedyną ozdobą okna. Zasłony modne w 2023 roku mają być eleganckie, długie i układane poprzez zastosowanie taśmy marszczącej. Jeśli natomiast chodzi o kolorystykę, musi być ona dopasowana do stylu wnętrza, np. do soft minimalism odpowiednie będą biel i jasne beże, natomiast do boho – raczej żółte, zielone lub niebieskie. 

 

Rolety, żaluzje, panele na okno

Miłośnikom minimalizmu i prostych, aczkolwiek nowoczesnych rozwiązań, do gustu mogą przypaść modne w 2023 roku rolety rzymskie. Nie są one wprawdzie niczym nowym i od lat z powodzeniem się je stosuje, jednak w nadchodzących miesiącach projektanci wieszczą im miejsce na podium jeśli chodzi o dekorację okien. 

Rolety rzymskie to jednak nie tylko ozdoba – chociaż po zwinięciu tworzą piękne dekoracyjne fałdy – ale też funkcjonalna ochrona okna. Możemy przebierać w ich rodzajach, np. rolety rzymskie typu dzień-noc, wykonane z przepuszczających światło materiałów lub całkowicie wyciemniające wnętrze. Specjaliści twierdzą, że najmodniejsze w nadchodzącym sezonie będą te, które są pokryte wzorami w stylu art deco, np. wzorami florystycznymi bądź geometrycznymi. 

Mniej popularną formą ochrony przed słońcem, ale też ozdobienia okna, są panele japońskie. Są to ekrany pokryte tkaniną, które przesuwa się w poziomie. Mogą tworzyć także ścianki działowe między pomieszczeniami. Wśród nich również mamy ogromny wybór tkanin i wzorów. Są funkcjonalne i uniwersalne, a przy tym łatwo zachować je w czystości: można je zdjąć i wyczyścić na mokro.

Jeśli natomiast chodzi o żaluzje, to o kilku lat na topie są żaluzje drewniane z szerokimi lamelami. Nadają się szczególnie do dużych okien i drzwi tarasowych. Są eleganckie i stylowe. Możemy je zamówić w różnych kolorach: zarówno jasnego, jak i ciemnego drewna, bielonego oraz zszarzałego.