Folia na okno – po co się ją stosuje i jak ją nakleić?

Chcesz zasłonić czymś okno, ale tymczasowo nie planujesz inwestować w rolety? Przeszkadza ci świecące przez szybę słońce, a może pragniesz zatrzymać w domu więcej ciepła? Na wszystkie te problemy jest jedno ciekawe rozwiązanie: folia okienna. Zobacz, dlaczego warto ją kupić. 

 

Czym jest folia okienna?

Zgodnie z nazwą folia okienna to folia, którą nakleja się na okno. Znajduje zastosowanie nie tylko w domach (naklejona na szybę w jadalni, łazience, kuchni czy pokoju dziecięcym), ale też w samochodach (spełniając wówczas rolę przyciemniającą). Co ciekawe, często wykorzystuje się ją również na przeszklenia w drzwiach, by ograniczyć przezierność gabinetów czy sklepów, a także na kabinę prysznicową. 

Funkcje folii przyklejanych na okna są różne – najczęściej mają one za zadanie:

  • zasłonić wnętrze (brak przezierności),
  • stanowić dekorację,
  • stanowić ochronę (folia antywłamaniowa),
  • chronić przed słońcem,
  • zatrzymywać w domu ciepło. 

Rodzaje folii na okna są rozmaite – mają one różne wzory i warianty. Przykładowo ciekawym typem folii, która zasłania wnętrze, jest folia na okna lustro weneckie. Z jednej strony takie okno ma normalną widoczność, a z drugiej, niczym lustro, pokazuje tylko odbicie. 

Takie folie okienne są zwykle samoprzylepne – łatwo się je nakleja i zdejmuje. Żywotność takiej folii zależy od różnych czynników, ale można przyjąć, że produkt dobrej jakości utrzyma się na szybie 3 lata i dłużej w przypadku naklejenia na zewnątrz lub powyżej 9 lat, jeśli zostanie naklejony wewnątrz pomieszczenia. 

 

Ile kosztuje folia na okno?

Cena folii okiennej nie jest wysoka – za folię dekoracyjną zapłacimy około 10 zł/m2, natomiast za funkcjonalną – 25-30 zł/m2. Jeśli więc chcemy pokryć folią okno o średniej wielkości zapłacimy za całość ok. 40-50 zł. 

Warto dodać, że folie samoprzylepne na okna kupuje się w rulonach, na metry bieżące lub cięte na wymiar. 

 

Jak nakleić folię na okno?

Do naklejenia folii na okno możemy zamówić fachowców (zrobią to szybko i sprawnie, a przede wszystkim bez załamań) lub też możemy wykonać całe zadanie samodzielne. Nie jest to trudne, ale wymaga ostrożności i precyzji.

Aby własnoręcznie przykleić folię na okno, należy przede wszystkim najpierw dokładnie umyć przeszklenie. Następnie trzeba zmierzyć szybę i dociąć folię, ale tak, by każda krawędź była krótsza o 2 mm (folia nie może nachodzić na uszczelki). 

W dalszej kolejności trzeba rozrobić płyn do montażu z wodą według zaleceń producenta (lub wymieszać litr wody z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń) i rozpylić go na szybie. Teraz wystarczy zdjąć warstwę ochronną z folii, a samą folię przykleić na szybę. Ruchami od środka do krawędzi szyby trzeba na końcu wycisnąć wodę i powietrze spod folii za pomocą gumowej ściągaczki. 

 

O czym trzeba pamiętać, gdy folia jest naklejona?

  1. Przez pierwsze tygodnie po przyklejeniu folii nie należy jej czyścić.
  2. Folie okienne można myć dostępnymi detergentami, ale nie wolno trzeć ich materiałami ściernymi, używać myjek wysokociśnieniowych ani pary (spowodowałoby to odklejenie folii).
  3. Folię trzeba chronić przed zarysowaniem (czyli przed zwierzętami domowymi i zadrapaniem metalowymi przedmiotami). 
  4. Folia naklejana na zewnątrz szyby, jeśli jest narażona na działanie warunków atmosferycznych, z czasem niszczeje i zmienia swój wygląd, chociaż dalej spełnia swoje funkcje. Zwykle w ciągu roku traci 10-20% swoich właściwości.