Ile kosztuje regulacja okien?

Cena regulacji okien związana jest z indywidualnym cennikiem każdego fachowca lub firmy oferującej tego rodzaju usługi. Ile zazwyczaj kosztuje regulacja okna i wymiana uszczelek? Czy możemy wykonać takie prace samodzielnie? 

 

Dlaczego regulacja okien jest tak ważna?

Aby przebywanie w domu było komfortowe, temperatura w pomieszczeniach nie powinna być niższa niż 18˚C. Późną jesienią i zimą, gdy robi się chłodniej, warto więc wyregulować okna tak, by do środka nie wpadało zimne powietrze. 

To istotne nie tylko z punktu widzenia naszego samopoczucia i zdrowia, ale też ze względu na wysokość rachunków. Gdy do domu przez nieszczelności wpada chłód, musimy zapłacić więcej za ogrzewanie

Właściwa regulacja okien sprawi, że w domu zrobi się cieplej, a jednocześnie zmniejszymy zużycie energii, która jest potrzebna do tego, by ogrzać pomieszczenia. 

 

Kiedy okna wymagają regulacji?

Wielu fachowców zaznacza, że nowe okna nie wymagają regulacji. Zazwyczaj dopiero po 5-10 latach uszczelki w oknach zaczynają robić się stare i nieelastyczne – jeśli w efekcie tworzą się nieszczelności, to dobry moment, by je wymienić i wyregulować przeszklenie. 

Regulacja okna na zimę prowadzi bowiem do tego, by ustawić docisk skrzydła okiennego tak, aby przeszklenie było szczelne. Jest konieczna, gdy przy zamkniętym oknie czujemy chłód, okno się nie domyka lub stawia opór. 

Regulację okien warto przeprowadzać sezonowo. Jeśli nie robimy tego regularnie, przeszklenie będzie przepuszczać zimne powietrze, a nawet może powodować problemy przy zamykaniu. 

 

Czy regulację można wykonać samemu?

Oczywiście, to naprawdę łatwe. W przypadku najczęściej kupowanych okien PCV na przykład wystarczy wyregulować okucia umieszczone na skrzydle, a dokładnie przesunąć rolki ryglujące bliżej uszczelek. 

Po tej operacji należy zamknąć i otworzyć okno sprawdzając, czy działa bez zarzutu. Jeśli klamka działa ciężej, bez obaw, to normalne. Jeśli zaś występują jakieś problemy przy zamykaniu i otwieraniu, lepiej odsunąć rolkę od uszczelek – widocznie skrzydło zostało dociśnięte zbyt mocno. 

 

Cena regulacji okien 

Zlecenie regulacji okien ekspertom to w zasadzie gwarant tego, że zadanie zostanie wykonane prawidłowo i zazwyczaj stosunkowo szybko. Jednak w tej sytuacji trzeba się liczyć z kosztami. Jakimi? To zależy od indywidualnego cennika każdej firmy lub pojedynczych specjalistów oferujących swoje usługi. 

Cena regulacji okien wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych za skrzydło. Konkretniej? Z tym bywa różnie – jedna ekipa weźmie od nas 15-20 zł, inna 30 zł lub więcej. Dlatego warto zawczasu dopytać o dokładny cennik. Może się też tak zdarzyć, że po przyjechaniu na miejsce okaże się, że specjalista wykona w obrębie okna dodatkowe prace, za które też oczywiście będziemy musieli zapłacić. 

Ekspertom możemy także zlecić wymianę uszczelek w oknach. Taka wymiana nie powinna być trudna, o ile wiemy, jakie uszczelki wybrać. Jeśli nie mamy co do tego pewności, zostaje nam zlecenie prac odpowiedniej ekipie albo dopytanie o uszczelki u producenta lub ewentualnie kontakt z kompetentnym sprzedawcą w sklepie z materiałami budowlanymi. 

Na szczęście cena wymiany uszczelek nie jest wysoka – za taką usługę zapłacimy około 10 zł za metr.