Jak wybrać klamkę do okna?

Klamki do okien wydają się drobnostką, jednak znacząco wpływają zarówno na wygląd okna, jak i otoczenia, w którym się znajdują. Jak i do czego powinniśmy je dopasować? Jakie klamki pasują do okien drewnianych, a jakie do plastikowych lub aluminiowych? 

 

Klamki do okien – funkcje i rodzaje 

Możliwości na rynku jest sporo – możemy wybierać spośród klamek wykonanych z tworzyw sztucznych, aluminium, stali czy mosiądzu. Klamki mogą się otwierać w prawo lub lewo, mieć przyciski lub być zamykane na kluczyk. Jeśli chodzi o budowę, mamy do wyboru jedno- lub dwuramienne, przypominające wyglądem kotwicę. 

Jakie funkcje powinna spełniać klamka? Przede wszystkim sprawnie otwierać i zamykać okno. Te wyposażone w funkcje antywłamaniowe mają dodatkowo zabezpieczać dom przed złodziejami. Klamki trzeba wybierać starannie – powinny pasować do ramy, a tym samym do wystroju wnętrza. 

Powszechnie mówi się o tym, że dobra klamka powinna mieć taką samą funkcjonalność jak okno, z którym ją połączono. Oznacza to, że musi być z nim w pełno kompatybilna i umożliwiać korzystanie ze wszystkich opcji przeszklenia. Klamka do okna rozwieralnego będzie więc inna niż do okna uchylno-rozwieralnego. 

 

Jak dobrać klamkę do okna?

Wiele zależy nie tylko od sposobu otwierania przeszklenia, ale też od jego koloru i materiału, z którego ją wykonano. Do okien plastikowych najlepiej pasuje klamka również wykonana z tworzywa, dopasowana do ram kolorystycznie. Do drewnianych możemy dobrać klamki np. mosiężne, cynkowo-aluminiowe lub z patyny antycznej, do aluminiowych zaś – również aluminiowe, stalowe, z chromu szczotkowanego lub wykonane z mosiądzu. 

Grunt to dobrać klamki tak, by pasowały do ram nie tylko kolorystycznie, ale i stylistycznie. Przykładowo nowoczesne okna drewniane niekoniecznie będą współgrały z klamkami starego typu przywodzące na myśl styl retro. 

 Jakie klamki są obecnie najpopularniejsze? Najchętniej sięgamy po możliwości bezpieczne, czyli biel i szarość. Pamiętajmy jednak, że białe klamki mogą z czasem żółknąć – jeśli to więc możliwe, warto więc pokusić się o odcień kremowy lub ecru. 

Klamki jednak nie muszą być nudne – możemy postawić na wyraźny akcent kolorystyczny i zamontować je w ciemnym, na przykład czarnym kolorze, o ile oczywiście będą pasować do ram i wystroju wnętrza (czarne klamki mogą dobrze współgrać z ramami aluminiowymi). Ciekawym pomysłem są też złote bądź srebrne klamki, które pasują do pomieszczeń zorganizowanych w stylu retro lub glamour. 

 

Klamki okienne – ceny 

Klamki do okien nie są drogie, ale ich rozpiętość cenowa jest spora. To, ile za nie zapłacimy, zależy w dużej mierze od tego, z czego je wykonano i jakie spełniają funkcje. Przykładowo najtańsze są klamki plastikowe – cena to około 10 zł. Klamki z kluczykiem potrafią zaś kosztować ok. 50 zł za sztukę.