Jak zmierzyć okno i kiedy powierzyć to zadanie fachowcom?

Chociaż czynność ta wydaje się prosta, mierzenie okna obarczone jest sporym ryzykiem błędu, a zamówienie źle wymierzonego przeszklenia wpłynie nie tylko na wygląd budynku, ale też na użyteczność samego okna i funkcjonowanie domowników. Jak zrobić to prawidłowo i kiedy lepiej odpuścić samodzielne pomiary

 

Jeśli źle zmierzysz okno…

…możesz napytać sobie prawdziwej biedy. Nie dość, że zakup okien na podstawie niewłaściwych pomiarów może skutkować zamówieniem zbyt małych lub zbyt dużych przeszkleń oraz problemami z ich otwieraniem i zamykaniem, to jeszcze może się to skończyć ich złym zamontowaniem, a w efekcie powstawaniem mostków termicznych, wypaczeń, zamakaniem ścian i powstawaniem w domu pleśni i grzybów. Co więcej, źle dobrane okno po prostu nieestetycznie wygląda. 

Odradzamy więc mierzenie okien i na ich podstawie zamawiania przeszkleń – szczególnie, jeśli wymiary bierzemy z projektu domu i chcemy takie nowe okna umieścić w nowopowstałym budynku. Pamiętajmy, że lepiej jest mierzyć otwór okienny, gdy dom już stoi i powinno się powierzyć to zadanie fachowcom, u których zamawiamy okna. Wówczas usługę pomiaru dostajemy w cenie i mamy pewność, że prace zostaną odpowiednio przeprowadzone. A jeśli nie… cóż, w takiej sytuacji to producent bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualne błędy pomiarowe.  

 

Kiedy możemy sami zdjąć pomiary?

Wyróżnić tu możemy dwie takie sytuacje:

  1. Jeśli chcemy oszacować, ile mniej więcej będzie nas kosztować nowe okno. Wtedy nawet gdy źle je zmierzymy i popełnimy drobne błędy, nic takiego się nie stanie i nie wpłynie to znacząco na ostateczną cenę. Wstępna wycena możliwa jest na przykład przy poszukiwaniu okien online – możemy skorzystać z narzędzia konfigurator. Wystarczy wpisać w nim żądane parametry przeszklenia – w tym szerokość i wysokość – i na tej podstawie oszacować cenę. 
  2. Jeśli chcemy zamówić firanki, żaluzje lub rolety. Mimo wszystko najlepiej jednak zdać się na wykwalifikowanego przedstawiciela danej firmy, który bezpłatnie zdejmie wszystkie pomiary i na tej podstawie zamówi dla nas towar. Na pewno zrobi to fachowo i dokładniej niż my. 

Mierzymy okno

Wiemy już, kiedy samodzielne mierzenie okna nie jest najlepszym pomysłem, a kiedy możemy to zrobić. Przyjrzyjmy się, jak przeprowadzić te czynności, by zminimalizować ryzyko błędu

Zacznijmy od wyboru odpowiedniego narzędzia. Polecamy mierzyć za pomocą miarki zwijanej, a odradzamy używać do tego linijki lub metra krawieckiego. Na początku należy zmierzyć otwór okienny w trzech punktach szerokości (na górze, na środku i na dole) oraz wysokości (z lewej strony, na środku i z prawej). Następnie sprawdzamy, czy w trzech pierwszych i trzech ostatnich punktach pomiar jest taki sam. Jeśli nie, wybieramy najmniejszy. 

Teraz należy odjąć 4 cm od szerokości i 6 cm od wysokości pomiaru – będzie to miejsce na dany materiał i ościeżnicę okna. I już, mamy zdjęty pomiar.