Jak zwiększyć docisk okna?

Zwiększenie docisku okna spowoduje, że przeszklenie będzie bardziej szczelne i nie będzie przepuszczać chłodnego powietrza. Taką regulację należy przeprowadzić zimą, natomiast latem postąpić odwrotnie, czyli zmniejszyć siłę docisku. Jak to zrobić? 

 

Zwiększanie docisku skrzydła okiennego – po co to robić?

Wybraliśmy i kupiliśmy okna u zaufanego producenta. Przeszklenia są dobrej jakości, solidne i mają odpowiednią gwarancję – powinny więc służyć nam bez problemu nawet kilkadziesiąt lat. Aby jednak doczekać się tak długiej ich żywotności, musimy o nie dbać. Oznacza to nie tylko właściwe korzystanie z przeszkleń i ich regularną konserwację, ale też wykonywanie regulacji.

Regulacja okien oznacza przygotowanie ich na sezon letni lub zimowy. Zwiększenie docisku skrzydła powoduje większą szczelność okna i jest potrzebna zimą, z kolei zmniejszenie przydaje się latem, gdy potrzebna jest większa cyrkulacja powietrza i poprawa wentylacji. 

My w tym artykule skupimy się na pierwszej opcji, czyli zwiększeniu docisku okna na zimę. Ma to znaczenie dla zatrzymania ciepła w domu. Jeśli do wnętrza przez nadmiar nieszczelności nie wlatuje chłodne powietrze, ograniczamy zużycie energii konieczne do ogrzania domu, a tym samym zmniejszamy rachunki za ogrzewanie. 

Pamiętajmy, że najbardziej komfortowa temperatura w domu to minimum 18˚C. Jeśli spada, możemy się spodziewać osłabionej koncentracji, mniejszej ochoty do działania i większej podatności na choroby. 

Dodajmy także, że zwiększenie docisku okna ma jeszcze jedną zaletę: poprawia akustykę danego pomieszczenia. Szczelne przeszklenie oznacza bowiem, że mniej słyszymy hałasy z zewnątrz. Ma to znaczenie szczególnie, gdy mieszkamy przy ruchliwej drodze lub w głośnej okolicy. 

 

Kiedy zwiększyć docisk okna do ramy?

Mocniejsze przysunięcie skrzydła okiennego do ramy jest konieczne przede wszystkim w następujących przypadkach:

  • gdy okno jest na tyle nieszczelne, że czujemy przy nim zimne powietrze z zewnątrz,
  • gdy okno się nie domyka,
  • gdy okno stwarza opór przy otwieraniu i zamykaniu. 

Taką regulację okna na zimę warto przeprowadzać co roku (co roku należy także regulować okno na lato). To nietrudne zadanie, które możemy wykonać samodzielnie. Jest ważne nie tylko dla zwiększenia (lub – w przypadku ciepłych miesięcy – zmniejszenia) szczelności okien, ale także z tego względu, że minimalizuje istotny problem związany z przeszkleniami: „opadanie” skrzydła okiennego.  

Dodajmy, że szczególnie w przypadku okien plastikowych, czyli najczęściej wybieranych przez klientów, konieczność regulacji okien przed zimą jest konieczna jeszcze z jednego powodu. Okna PCV bowiem są wykonane z tworzywa, które kurczy się i rozszerza pod wpływem temperatury. Ustawienie korzystne latem nie sprawdzi się zatem parę miesięcy później.  

 

Jak zwiększyć docisk skrzydła okna?

Regulacja okna to tylko kilka minut pracy. Możemy wykonać ją samodzielnie. Przyda się do tego np. klucz imbusowy 4 (zakończenie gwiazdkowe o średnicy 4 mm), klucz płaski 10 (jego średnica wynosi 10 mm) lub wkrętak torx 15 (zakończenie w postaci sześcioramiennej gwiazdy o średnicy 3,27 mm). Możemy kupić je w sklepach remontowo-budowlanych. 

Aby zwiększyć docisk okna, trzeba prawidłowo ustawić okucia. Co więc zrobić? Należy przesunąć rolki ryglujące dolnego zawiasu bliżej uszczelek. Latem postępujemy odwrotnie, by docisk zmniejszyć. 

Po zwiększeniu docisku skrzydła możemy zauważyć, że klamka działa ciężej, ale to normalne. Gorzej, jeśli okno trudno się otwiera i zamyka. Wtedy trzeba trochę poluzować docisk. 

Pamiętajmy, że regulację okien możemy także zlecić fachowcom. Kosztuje to zwykle 15-30 zł za regulację jednego skrzydła.