Kiedy okno należy wymienić na nowe?

Wymiana okna na nowe może być spowodowana zarówno nieszczelnością starego przeszklenia, jak i względami estetycznymi. Oto najczęstsze znaki, że okno nadaje się do wymiany. 

 

Ile przetrwa twoje okno?

Współcześnie produkowane okna są naprawdę wytrzymałe i trwałe. Szacuje się, że okno PCV powinno służyć nam około 20 lat (a często i dłużej), a drewniane… 50-60 lat (niektóre źródła podają wręcz, że odpowiednio konserwowane przetrwają nawet 100-150 lat!). To, jak długo będziemy się cieszyć przeszkleniami w swoim domu, zależy m.in. od ich jakości, montażu, sposobu użytkowania i warunków atmosferycznych.

Jedno jest jednak pewne: każde okno w końcu się zużyje do tego stopnia, że będzie wymagało wymiany na nowe. Po czym poznać, że czas wybrać nowe przeszklenie? Oto najważniejsze kwestie, które na to wskazują. 

 

Uszkodzenia okna

To podstawowy i dość oczywisty powód wymiany. Uszkodzenia mogą powstać na wskutek próby włamania, nieostrożnej zabawy dzieci, pożaru czy uderzenia gałęzi. 

Niektóre uszkodzenia, takie jak zbita szyba czy zużyta uszczelka, można łatwo naprawić. Bez problemu poradzimy sobie też z odpryskami lakieru czy złuszczeniami – wystarczy odpowiednia konserwacja. Bywają jednak takie usterki, na przykład pęknięcie ramy, które wymagają wymiany całego skrzydła, co często kończy się po prostu wstawieniem nowego okna. 

 

Wypaczenie ram

Stare okna mogą charakteryzować się wypaczonymi ramami. Jeśli problem ten występuje w nowym oknie, to znak, że mamy do czynienia z wadą fabryczną. Jeśli zaś wypaczenie zauważamy w oknie kilkuletnim, możemy domniemywać, że zostało ono niewłaściwie zamontowane. 

Niestety, wypaczenie ramy to spory problem, ponieważ zmniejsza szczelność okna. Szpara, jaka przez to powstaje, powoduje uciekanie z domu ciepłego powietrza i dostawanie się do środka chłodu. Co więcej, zmniejsza też dźwiękoszczelność okna. 

Jak sprawdzić, czy rama okna jest wypaczona? Pomoże nam w tym poziomica. Należy przyłożyć ją do płaszczyzny ramy i sprawdzić jej krzywiznę. Uważa się, że odchylenie większe niż 3 mm na płaszczyźnie długości 1 m oznacza, że okno powinno zostać wymienione

Jednak uwaga – bywa, że uszkodzenie wiąże się tylko z jednym czy dwoma elementami okna, które można wymienić bez kupowania nowego przeszklenia. Jeśli nie mamy pewności co do powodu nieszczelności, warto poprosić o pomoc fachowca.

 

Nieszczelność cieplna i akustyczna

W domu hula zimny wiatr, a po przyłożeniu ręki do okna czujemy zimno? To znak, że okno nie jest już szczelne. Podobnie jeśli mimo zamknięcia skrzydeł dobiegają do nas głośne odgłosy z zewnątrz. 

Może się też tak zdarzyć, że kupiliśmy okna dość dawno i przeszkadza nam ich wysoki współczynnik przenikania. To zaś przekłada się na temperaturę w domu. Wymiana okien na bardziej nowoczesne zniweluje problem zbyt wysokich rachunków za ogrzewanie czy hałasów zza okna. 

 

Zaburzona estetyka

Na starych oknach, szczególnie białych PCV, z czasem mogą pojawić się plamy czy zżółknięcia, a także przebarwienia, zmatowienia oraz wyblaknięcie koloru. Bywa też tak, że przeszklenia, które mamy w domu, nie pasują do wystroju wnętrza i podczas remontu chcemy kupić nowe. Jeśli nie podoba nam się pomysł pokrycia ich okleiną, możemy po prostu zdecydować się na ich wymianę.