Kup folię, taśmę i klamkę, czyli wszystko o zabezpieczaniu okien na czas remontu

Aby okno nie uszkodziło się i nie zabrudziło podczas prac remontowych, warto je wcześniej zabezpieczyć folią malarską i taśmą. W trakcie prac wykończeniowych przyda się też dodatkowa klamka. Po co i jak ochronić okno w trakcie remontu? 

 

Żeby uniknąć uszkodzeń i zabrudzeń…

Prace remontowe zawsze generują różne szkody – coś może się zarysować, ubrudzić, uszkodzić, pęknąć. Dlatego zanim ekipa (lub my sami) zaczniemy pracę, warto wszystko wokoło zabezpieczyć. Podłogę i drzwi pokrywamy więc folią malarską, meble i wszelkie sprzęty zaś zakrywamy lub wynosimy z remontowanych pomieszczeń. A co z oknami? One także wymagają ochrony. Dlaczego?

O tym, że coś może na nie skapnąć – na przykład farba z pędzla lub klej – wie każdy. Takie zaschnięte plamy trudno jest domyć – wymagają szorowania, a to z kolei może prowadzić do zarysowania ramy lub szyby. 

Nie każdy jednak wie, jak szkodliwe są niektóre czynności przeprowadzane podczas prac wykończeniowych dla tak małych elementów okien jakimi są okucia. Tynki cementowe i gipsowe o zasadowym pH, gdy połączą się z wilgocią, mogą niszczyć ich powłokę. Najgroźniejsze są dla powłok cynkowych, ponieważ powodują wówczas pojawianie się na okuciach tzw. „białej rdzy”. 

W pobliżu niezabezpieczonych okien lepiej też nic nie szlifować, ponieważ kurz i pył wraz z wilgocią mogą osiadać na okuciach i powodować ich niszczenie lub zbyt szybie zużycie. 

 

Wybierz się do sklepu budowlanego

Skoro wiemy już dlaczego w czasie remontu trzeba zabezpieczyć okna, teraz sprawdźmy, jak to zrobić najlepiej. W tym celu należy udać się do sklepu z artykułami budowlanymi i zakupić żółtą lub niebieską papierową taśmę oraz folię malarską. Folią okryjemy okno, a taśmą zabezpieczymy ją i przykleimy szczelnie do ramy. W ten sposób okno będzie zakryte. Papierowa taśma zaś nie pozostawia żadnych śladów po odklejeniu. 

W sklepie możemy też poprosić o zastępczą klamkę. Wówczas wystarczy odkręcić klamki z okien, które mamy w domu, by się nie uszkodziły w czasie remontu, i w razie potrzeby dokręcać klamkę roboczą, by otworzyć okno. 

 

Co jeśli okno się ubrudzi?

Może się tak zdarzyć, że mimo naszych starań okno jednak ulegnie zabrudzeniu. Podstawą jest wówczas szybkie działanie – plamę trzeba zmyć natychmiast, zanim mocno przyschnie. Do mycia okna użyjmy wtedy miękkiej ściereczki oraz wody z niewielką ilością łagodnego detergentu. 

Jeśli zaś na oknie osadziła się pianka montażowa, która zastygając tworzy twardą skorupę, nie można jej zdrapywać. W ten sposób możemy uszkodzić okno. Należy ją usunąć za pomocą specjalnego preparatu, który ją rozpuści. 

 

A po remoncie…

…z okna trzeba odkleić folię i taśmę, a następnie sprawdzić, czy nie ma na nim żadnych plam ani zarysowań. Warto je umyć z pyłu i kurzu, które mogły się dostać pod folię. To też idealny moment, by sprawdzić stan uszczelek i nasmarować je specjalnym środkiem zabezpieczającym lub wazeliną techniczną. Dobrze jest też poświęcić chwilę zawiasom – wyregulować je i nasmarować. Dzięki temu będą nam dłużej i lepiej służyły.