Mycie i regulacja okien na wiosnę 

Okna wymagają regularnego mycia i konserwacji – nienależnie od tego, z czego są wykonane. Te plastikowe będą potrzebowały mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż chociażby drewniane, jednak ich okucia również wymagają sprawdzenia i ewentualnej wymiany. Jak o nie dbać i czy wiosna to odpowiedni na to moment?

 

Czy wiosna to dobra pora na mycie okien?

Wiosenne porządki zwykle zaczynają się od mycia okien. Nic dziwnego – to dobry czas, by wyczyścić szyby i ramy, które zabrudziły się w trakcie jesieni i zimy. Wreszcie zelżał mróz, zrobiło się cieplej i przyjemniej, a stanie w otwartym oknie nie jest już tak ryzykowne. 

Od czego zacząć? Na początku trzeba znaleźć dobry moment na czyszczenie. Dobry dzień na mycie okien to dzień ciepły, ale najlepiej pochmurny. Promienie słoneczne padające na szybę w trakcie jej mycia będą bowiem szybko ją wysuszać i powodować powstawania nieładnych zacieków i smug. Nie powinno też być mroźnie – mycie okien w zbyt niskiej temperaturze często prowadzi do pękania szyb.

 

Jak umyć okna z PCV?

Ze względu na właściwości elektrostatyczne okna plastikowe szybciej przyciągają kurz niż te wykonane z pozostałych materiałów. Na szczęście okna z PCV czyści się łatwo i szybko – wystarczy użyć do tego letniej wody z dodatkiem łagodnego płynu do czyszczenia (może to być nawet płyn do mycia naczyń). Unikać należy natomiast środków żrących, sody (przyda się tylko do białych ram, pozostałe może wybielić!), a także substancji na bazie acetonu (mogą zostawić ślady na plastiku).

Ważne jest także narzędzie, którego użyjemy do mycia okien. Powinna to być delikatna bawełniana ściereczka lub wykonana z mikrofibry. Do czyszczenia ram nie wolno używać drapiących szczotek, twardych zmywaków czy materiałów ściernych. Mogą one nie tylko uszkodzić okno, ale też doprowadzić do powstania mikroporów w profilu, do których będzie wnikać trudny do wyczyszczenia brud. 

 

Jak umyć okna drewniane?

Na funkcjonalność ram drewnianych wpływa ich regularna konserwacja oraz właściwe czyszczenie. Oznacza to, że do ich mycia należy używać odpowiednich preparatów, a do konserwacji – specjalnie przeznaczonych do tego mleczek. 

Aby nie doprowadzić do gnicia drewna, w czasie wiosennych porządków warto sprawdzić stan lakieru na ramach okiennych. Jeśli znajdziemy jakiś ubytek, należy go wyczyścić, zeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i nałożyć lakier. 

 

Jak umyć okna aluminiowe?

Najlepiej użyć do tego wody oraz łagodnego środka myjącego. Po umyciu ramy aluminiowe warto przetrzeć do sucha. Jeśli w trakcie pielęgnacji znajdziemy jakieś trudne do zmycia zabrudzenie, możemy użyć do jego usunięcia nafty. Nie należy natomiast próbować czyścić takich ram kwaśnymi środkami ani płynami na bazie rozpuszczalników, gdyż mogą one uszkodzić materiał. 

 

Konserwacja okien na wiosnę 

Gdy okno jest już czyste, warto jeszcze poświęcić chwilę na jego konserwację. W tym celu należy sprawdzić, czy okno działa bez zarzutu: bez problemu otwiera się i zamyka. W ramach prac konserwacyjnych zaleca się sprawdzić zawiasy i ruchome części okuć, a także nasmarować je wazeliną techniczną, smarem silikonowym lub olejem przeznaczonym do konserwacji okuć. 

Nie zapominajmy też o uszczelkach, które z biegiem lat tracą elastyczność i parcieją. Należy je skontrolować, wyczyścić i nasmarować. W konserwacji uszczelek również możemy użyć smaru silikonowego, wazeliny technicznej lub specjalnego preparatu do uszczelek. 

To wszystko może się wydawać pracochłonne, ale jest tego warte. Regularnie czyszczone i konserwowane okna posłużą nam przez wiele lat. Pamiętajmy, że zadbane okna to nie tylko ozdoba domu, ale też ważny element jego konstrukcji, który wpływa na parametry termiczne i izolacyjne budynku. Przeszklenia, które nie są odpowiednio pielęgnowane i nie podlegają podstawowej renowacji, z czasem staną się mniej szczelne i nie będą spełniać swojej funkcji.