Najczęstsze błędy przy montażu okien

Nawet najlepsze okna nie spełnią prawidłowo swoich funkcji, jeśli nie zostaną poprawnie zamontowane. Dlatego montaż stolarki okiennej najlepiej powierzyć profesjonalistom z autoryzowanych punktów sprzedaży okien. Wybór przypadkowego fachowca może skończyć się licznymi błędami w montażu. Przeczytaj, co w takim przypadku najczęściej idzie nie tak. 

Decydując się na wymianę starej stolarki lub wstawienie okien w nowym budynku, często skupiamy się tylko na samym wyborze okien. Sprawdzamy ich parametry, długo dywagujemy na temat ich wyglądu, jednocześnie zupełnie pomijając temat ich prawidłowego montażu. Tymczasem jest on tak samo ważny, jak wybór odpowiedniego modelu okna. Czy w kwestii prawidłowego osadzenia okien powinniśmy zdać się tylko na fachowców

Odpowiedź brzmi i tak i nie. Jeśli zamówisz usługę montażu przy zakupie okien w naszym salonie sprzedaży lub przez nasz konfigurator okien online możesz być pewien, że wyślemy do  ciebie profesjonalistów. Zamontują oni okna zgodnie z aktualną wiedzą budowlaną, nie oszczędzając na materiałach montażowych. Twoje okna będą szczelne i posłużą ci nawet kilkadziesiąt lat.  

Gdy jednak zdecydujesz się na własną ekipę, doradzamy, byś częściowo wziął sprawy w swoje ręce i nieco poczytał na temat błędów, które mogą się pojawić podczas montażu okien. Poniżej wymieniamy najczęstsze z nich.  

 

7 najczęstszych błędów przy montażu okien

Niestety w polskich realiach jeszcze dużo jest fachowców, którzy z braku wiedzy lub po prostu lenistwa dopuszczają się mniejszych lub większych zaniedbań podczas montażu stolarki. Wśród grzechów głównych znajdują się:

  1. wstawianie okien, jeszcze przed zakończeniem wszystkich prac wewnątrz budynku  jak: zrobienie wylewek czy kładzenie tynków;
  2. montowanie okien zbyt małych lub zbyt dużych w stosunku do ościeży (wewnętrzna strona otworu okiennego);
  3. osadzanie okna na nierównej powierzchni ościeży, nie czyszcząc jej przed montażem;
  4. montowanie okna bez listew podparapetowych,
  5. stosowanie zbyt małej liczby kotew (paski blachy przykręcane dwoma śrubami) lub dybli (duże śruby) podczas mocowania okna,
  6. brak staranności w uszczelnianiu dolnej szczeliny pod oknem oraz szczeliny między oknem a murem;
  7. nadużywanie pianki montażowej przy jednoczesnej rezygnacji z innych materiałów gwarantujących ciepły montaż okien. 

Zasady prawidłowego montażu okien

Najważniejsza reguła, która decyduje współcześnie o tym, czy okno jest prawidłowo zamontowane to tzw. trójwarstwowy sposób montażu. Zakłada on zastosowanie nie tylko pianki montażowej, ale także od wewnętrznej strony okna izolacji paroszczelnej, a od zewnątrz – paroprzepuszczalnej. W tym celu stosuje się specjalne taśmy i folie. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, że pianka montażowa lub mur ulegną zawilgoceniu, a na ścianach pojawią się niepożądane pleśń lub grzyb.