Okna antracyt – aranżacje z ciemnoszarymi ramami okiennymi

Okna antracytowe są ciemne, a dzięki temu eleganckie i stylowe. Można je dopasować do różnych wystrojów wnętrz, ale trzeba zrobić to umiejętnie, by nie wyglądały przytłaczająco. Oto nasze propozycje aranżacji z oknami w kolorze antracytu. 

 

Antracyt – co to jest?

Od kilku lat obserwujemy odwrót od białych okien na rzecz kolorowych – klienci coraz chętniej sięgają także po ciemne kolory. Wśród nich prym wiedzie właśnie antracyt, który dla wielu znawców był najmodniejszym kolorem okien 2020 roku. Wybór ten nie jest oczywisty, ponieważ do dziś nie każdego przekonują ciemne okna – wymagają one wyczucia w aranżacji i nie do wszystkiego pasują. Odpowiednio dobrane do wystroju tworzą jednak piorunujący efekt!

A co to w ogóle jest antracyt? Nazwa ta pochodzi od skały organogenicznej stanowiącej odmianę węgla kopalnego. Określa się nią kolor zwany antracytowym, który charakteryzuje się ciemnoszarą barwą. W stolarce okiennej, w której często jest używany, zwykle jest matowy, ale może też być wykończony delikatnym połyskiem. Aby go opisać, fachowcy mówią, że stanowi połączenie szarości i czerni. Z tego powodu przez laików bywa mylony z grafitem. 

Okna antracytowe, odpowiednio dopasowane do wystroju, są szykowne, eleganckie i wyglądają designersko. Wymagają rzadszego czyszczenia niż okna białe, co jest ich sporą zaletą. Trzeba jednak na nie uważać podczas aranżowania przestrzeni – w zestawieniu z jasnymi ścianami w klasycznych wnętrzach mogą wyglądać przytłaczająco. 

Warto jeszcze dodać, że wybierając okna w kolorze antracytu mamy dwie możliwości: strukturę lub gładki antracyt. Okna antracyt struktura imitują okna aluminiowe, są droższe, wyglądają nowocześnie i pasują do industrialnych wnętrz. Niestety, trudniej zachować je w czystości, ponieważ ich struktura jest nierówna. Gładkie okna o barwie antracytu zaś łatwiej wyczyścić i są bardziej uniwersalne – z tego względu klienci częściej je wybierają. 

 

Okna antracytowe wewnątrz domu 

Aranżacje z antracytowymi oknami opierają się przede wszystkim na zasadzie kontrastu i minimalizmu. Barwa ta świetnie łączy się jednak zarówno z wyrazistymi kolorami, jak i ze stonowanymi. 

Podczas aranżowania przestrzeni z antracytowymi ramami okiennymi warto pamiętać przede wszystkim o tym, że ciemne okno wybija się na plan pierwszy i najbardziej rzuca w oczy. Nie trzeba go przysłaniać firankami ani zasłonami, gdyż stanowi ozdobę samo w sobie. 

Antracyt, ze względu na swoją surowość, świetnie wygląda we wnętrzach loftowych i nowoczesnych. W takich domach możemy postawić na duże przeszklenia, dla których ciemnoszara rama antracytowa będzie dekoracją samą w sobie. Okna antracytowe będą przy tym doskonale współgrać ze ścianami betonowymi lub z surowej cegły. 

W aranżacji minimalistycznej i eleganckiej możemy postawić na dopasowanie do antracytowych okien jasnoszarych ścian. Dla spójności zaś w pomieszczeniu warto dobrać dodatki w antracytowym kolorze – mogą to być doniczki, ramki na zdjęcia, lampy, poduszki czy wazony. 

Niektórzy obawiają się zakupu okien antracytowych ze względu na późniejsze trudności z dobraniem do nich pasujących drzwi czy podłogi. Owszem, uważa się, że powinny być one spójne kolorystycznie, jednak w tym przypadku warto odejść od takiego schematu. Ciemne ramy okienne nie muszą wcale pociągać za sobą konieczności zakupu ciemnych drzwi. 

Moda na ciemne okna trwa – zainteresowanie oknami antracytowymi pewnie szybko się nie skończy. Tym bardziej, że Polacy coraz częściej sięgają po rozwiązania nietypowe, chętnie odchodząc od białych (zwykle nudnych) okien na rzecz bardziej nowoczesnych. Antracyt świetnie wpisuje się w ten trend, pozwalając stworzyć w domu niepowtarzalny klimat.