Okna balkonowe – wybierz najlepszy materiał do ich wykonania

Okna balkonowe to duże przeszklenia – rzucają się więc w oczy i zazwyczaj znajdują się w salonie, czyli w takim miejscu domu czy mieszkania, w którym często bywamy. Często są też używane. Dlatego przy ich wyborze warto zastanowić się nad każdym detalem. Poza sposobem ich zamykania i otwierania czy kolorem ważny jest także materiał wykonania. Co wybrać?

 

Jeśli jesteś miłośnikiem minimalizmu…

Wielbiciele nowoczesności, minimalizmu i industrialnych wnętrz mogą wybrać okna balkonowe wykonane z aluminium. Metal ten świetnie wpisuje się właśnie w taki „przemysłowy”, minimalny styl. Jest przy tym bardzo wytrzymały i sztywny. Chociaż zimny w dotyku, świetnie izoluje i wykazuje się dobrymi parametrami energooszczędności.

W porównaniu do profili drewnianych aluminiowe nie wymagają konserwacji ani specjalnej pielęgnacji. Trzeba jednak uważać przy ich czyszczeniu – zarysowań i wgnieceń nie da się naprawić i trzeba wówczas wymieniać całość na nowy model. 

Aluminium jest polecane szczególnie, jeśli nasze okno balkonowe ma duże gabaryty – metal ten jest bowiem stabilny, a jednocześnie lekki. Daje się też łatwo kształtować – można z niego „wyczarować” dowolne profile. 

Jeśli cenisz sobie ponadczasowość…

Miłośnicy stylu klasycznego, skandynawskiego czy rustykalnego mogą dopełnić swoją wizję wystroju wnętrza oknem balkonowym wykonanym z drewna. Jest to materiał, który nada pomieszczeniu przytulności i ciepła, a przy tym będzie dobrze izolować od hałasów z zewnątrz domu. 

W naszym kraju do produkcji okien drewnianych najczęściej wykorzystuje się dąb i sosnę, ale bywa, że klienci wybierają drzewa egzotyczne. Warto wiedzieć, że każde z nich cechują inne właściwości i ma inną trwałość – warto zapytać o szczegóły specjalistów z dobrego salonu okien. 

Rozważając okna drewniane nie można pominąć jednak kwestii ich pielęgnacji. Niestety, okna z tego materiału wymagają regularnej konserwacji, która polega na impregnowaniu farbą lub lakierem. Tylko dzięki temu zachowają swoją wytrzymałość i odporność. 

Jeśli stawiasz na klasykę…

…wybierz okna na balkon z PCV. Co to takiego? Ten materiał to polichlorek winylu, czyli tworzywo sztuczne, którego używa się do produkcji plastikowych okien (a także drzwi). Z racji swojej uniwersalności oraz stosunkowo niskiej ceny okna z PCV cieszą się w Polsce największą popularnością. Klienci wybierają najczęściej profile w kolorze podstawowym, czyli białym, który pasuje do większości wystrojów wnętrz, jednak plastikowe ramy można zamówić w praktycznie dowolnym kolorze. Inne barwy jednak zazwyczaj zwiększają cenę całego okna. 

Okna balkonowe z tworzywa sztucznego będą odpowiadały tym osobom, które nie chcą tracić czasu na ich pielęgnację: PCV nie wymaga specjalnego traktowania, impregnacji ani konserwacji, wystarczy przetrzeć je raz na jakiś czas ściereczką. Są odporne na warunki atmosferyczne i substancje chemiczne, a przy tym są też szczelne. Izolują także dobrze od hałasów i zimna, chociaż to zależy od klasy samego okna. 

Jeśli nie możesz się zdecydować…

Osobom niepewnym, co wybrać, radzimy poprosić o pomoc specjalistów w renomowanym salonie, takim jak firmy Drutex. Fachowcy doradzą, czym się kierować, jakie są ceny poszczególnych okien i co będzie się najlepiej sprawdzać w naszym domu.