Okna drewniano-aluminiowe – czy warto je kupić?

Trwałe, wytrzymałe i estetyczne – tak najkrócej można podsumować okna drewniano-aluminiowe. Jak są zbudowane i dlaczego ich cena jest wyższa niż okien PCV czy drewnianych?

 

Okna drewniano-aluminiowe – co to jest?

Dawniej okna wykonywano wyłącznie z drewna – materiału o bardzo dobrej stabilności i wytrzymałości, a przy tym o słabym przewodzeniu ciepła (energooszczędne). Każde przeszklenie było unikalnym dziełem, idealnie dopasowanym do danego budynku. Z czasem okna drewniane zaczęły być systematycznie wypierane przez plastikowe – tańsze, a przy tym odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych, szczelne, twarde i niewymagające konserwacji. 

Od pewnego czasu na rynku stolarki okiennej popularność zyskują okna drewniano-aluminiowe. Łączą one estetykę drewna i trwałość aluminium, będąc tym samym świetną alternatywą dla wytrzymałych przeszkleń PCV. 

Czym charakteryzują się takie okno? Jak sama nazwa wskazuje jest to hybryda drewna z aluminium. Takie przeszklenia łączą w sobie najlepsze cechy obu materiałów. Są zbudowane z drewna, ale od zewnątrz pokrywa je profil aluminiowy chroniący m.in. przed mrozem, wiatrem, deszczem i śniegiem. W środku znajduje się np. bezfreonowa pianka izolacyjna. 

W efekcie profil takiego okna od środka zachowuje estetyczny, elegancki wygląd drewna, natomiast od strony elewacji przeszklenie jest zabezpieczone aluminiową nakładką chroniącą przed wilgocią. Takie „dwa w jednym” to idealne połączenie drewna z aluminium.

Gdzie się sprawdzą? Okna drewniano-aluminiowe są idealnym wyborem szczególnie do domów pasywnych i energooszczędnych. Są często wybierane przez klientów, którzy szukają okien z jednej strony estetycznych, a z drugiej – niewymagających specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak konserwacja i impregnacja niezbędna chociażby przy oknach drewnianych. 

 

Okna drewniano-aluminiowe – zalety i wady 

Dzięki temu, że okna drewniano-aluminiowe produkuje się z dwóch niezależnych od siebie ram, przeszklenie zyskuje podwyższone parametry techniczne. 

Można powiedzieć, że dzięki aluminium okno jest odporne, szczelne, wyjątkowo wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne, a przy tym ma niski współczynnik przenikania ciepła. Profil aluminiowy dodatkowo stanowi zabezpieczenie przed włamaniem, poprawia dźwiękoszczelność okna, a także zwiększa jego stabilność. Od strony zewnętrznej przeszklenie łatwo ponadto jest utrzymać w czystości, nie wymaga impregnacji ani konserwacji. Aluminium zabezpiecza też drewno przed wilgocią i promieniami UV. 

Z kolei profil drewniany widoczny od wewnętrznej strony dodaje pomieszczeniu elegancji i szlachetności. Możemy wykorzystać dowolny rodzaj drewna udostępniany przez danego producenta wytwarzającego okna – najchętniej wybierane to dąb, sosna, świerk, modrzew czy meranti. Tym samym możemy przebierać w kolorystyce takich profili.

Także od zewnątrz dopasowanie kolorystyczne aluminium do naszych wymagań i koloru elewacji czy dachu nie powinno stanowić problemu. Do wyboru mamy całą paletę barw. Warto też wiedzieć, że okna drewniano-aluminiowe mogą przyjmować różne kształty – nie tylko kwadraty i prostokąty, ale też koła czy łuki.

Wadą okien drewniano-aluminiowych jest natomiast ich cena – zapłacimy za nie więcej niż za okna PCV czy drewniane. Nie ma się co dziwić, ponieważ takie przeszklenia wymagają zastosowania najnowszych technologii i mają bardziej skomplikowaną konstrukcję. Aby jednak poznać cenę danego okna, najlepiej umówić się na indywidualną wycenę lub skorzystać z narzędzi takich jak okna-konfigurator

Okna drewniano-aluminiowe znajdziemy w ofercie wiodących producentów stolarki okiennej. My polecamy okna drewniano-aluminiowe Drutex – trwałe, wytrzymałe i estetyczne rozwiązanie do każdego domu.