Okna jednoskrzydłowe – w czym są lepsze niż dwuskrzydłowe? 

Okna jednoskrzydłowe to prostota i uniwersalność. Sprawdzą się w różnych rodzajach budynków i dają ogromne możliwości aranżacyjne. Czy są zatem lepszym wyborem niż okna dwuskrzydłowe?

 

Okna jednoskrzydłowe – proste, ale piękne 

Zwykle kwadratowe lub prostokątne okna jednoskrzydłowe to standardowy wyrób z dziedziny stolarki okiennej. Zgodnie ze swoją nazwą są wyposażone tylko w jedno skrzydło (które jest rozwierne lub rozwierno-uchylne). 

W wersji podstawowej są one białe, ale możemy zamówić je w dowolnym kolorze (dużo zależy od materiału wykonania). Mogą mieć też różne wymiary w zależności od danego producenta. Standardowe okna o jednym skrzydle mogą mieć maksymalnie 1050 mm szerokości i wysokości (wiąże się to z ograniczeniami technologicznymi), natomiast okna balkonowe jednoskrzydłowe – nawet do 2300 mm wysokości. 

Okna jednoskrzydłowe wyróżniają się prostotą, a przy tym są funkcjonalne, praktyczne i estetyczne. Pasują do budownictwa klasycznego i nowoczesnego, są odpowiednie do domów jednorodzinnych, kamienic i bloków mieszkalnych. Ich uniwersalność idzie w parze z minimalizmem i elegancją, dzięki czemu stanowią doskonałą ozdobę każdego frontu domu. 

Praktycznie każde okno tego rodzaju można wzbogacić dodatkowym wyposażeniem, np. zamontować klamkę z kluczykiem, nawiewniki, stopniowany uchwyt, ukryte zawiasy czy zaczepy antywyważeniowe. 

 

Dlaczego warto postawić na okna jednoskrzydłowe?

Ich podstawową zaletą jest energooszczędność. Ramy jednoskrzydłowe dobrze przewodzą ciepło. Powietrze z zewnątrz mniej skutecznie przenika do środka, co zmniejsza rachunki za ogrzewanie. 

Zgrabne i stylowe okna jednoskrzydłowe umożliwiają zwykle lepsze doświetlenie pomieszczeń – wszystko dzięki temu, że szyba ma większą powierzchnię i nie jest niczym dzielona. Taką niedzieloną płaszczyznę łatwiej się myje, a dodatkowo powiększa ona optycznie przestrzeń. Brak szprosów czy słupków daje też szeroki widok na zewnątrz. 

 

Okna jednoskrzydłowe czy dwuskrzydłowe?

Można się zastanawiać, co jest wygodniejsze i co lepiej zamówić do domu: okna jedno- czy dwuskrzydłowe. Te drugie warto zamontować, jeśli dane pomieszczenie ma być często wietrzone, a szerokość okna wyniesie ponad 100 cm – wówczas dwuskrzydłowe przeszklenie będzie bardziej praktyczne. W przypadku jednak, gdy chcemy postawić na okno mniejsze, lepszym wyborem będzie zastosowanie jednego skrzydła

Pamiętajmy, że okna jednoskrzydłowe są zazwyczaj tańsze niż inne rodzaje przeszkleń. Wynika to z różnych czynników, m.in. z tego, że nie wymagają wprowadzania modyfikacji, ich produkcja jest zoptymalizowana, a dodatkowo, co istotne, przy ich wytwarzaniu powstaje stosunkowo mniej odpadów. Okna jednoskrzydłowe są dostępne praktycznie od ręki.