Okna na wymiar – jakie są ich zalety i wady?

Chcesz zamówić okno w kształcie trójkąta lub koła? A może marzy ci się przeszklenie o nietypowej wielkości? Jeśli tak, możesz kupić okna na wymiar. Sprawdźmy, czy taki zakup się opłaca i jakie są zalety i wady okien na zamówienie. 

 

Co to są okna na wymiar?

Okna na wymiar to po prostu przeszklenia przygotowywane dla klienta na jego specjalne zamówienie. Mogą mieć unikalny wygląd, nietypowy kształt lub określoną wielkość, która odstaje od standardowej, czyli najczęściej wybieranej. 

W ten sposób okna na wymiar odbiegają od produkcji masowej, którą stosowano w dawniejszych czasach. Współcześnie rzadko kto kupuje okna od ręki w marketach budowlanych. Ma to związek po pierwsze z wyższymi oczekiwaniami, a po drugie z tym, że obecnie budowane domy różnią się między sobą m.in. wielkością otworów okiennych, ich rozmieszczeniem oraz ilością. 

Czy warto je zamawiać? Rozważmy „za” i „przeciw”.  

 

Okna na wymiar – zalety i wady 

Okna na zamówienie mają dużą przewagę nad standardowymi: są idealnie dopasowane do otworów okiennych, spełniają nasze oczekiwania estetyczne, mogą wyglądać dokładnie tak, jak tego zapragniemy. Nawet jeśli chcemy mieć w domu nietypowe przeszklenia – w kształcie rombu, koła, trapezu czy trójkąta – nic nie stoi na przeszkodzie, by takie zamówić.

Okna na wymiar sprawdzają się również, jeśli w planie domu uwzględniono duże gabarytowo okna, przeszklenia narożnikowe czy francuskie. 

Nowoczesne metody produkcji umożliwiają przygotowanie okien na zamówienie z dowolnego materiału. Takie przeszklenie może zostać wykonane z drewna, PCV lub aluminium, mieć dowolne szyby i parametry techniczne. 

Niestety, mają też swoje wady. Przede wszystkim należy liczyć się z tym, że okna na wymiar są droższe niż te o zwyczajnych wymiarach (tzn. 565 x 535, 865 x 535, 65 x 1135, 1165 x 835, 1465 x 1435, 1465 x 1135 mm). Im bardziej nietypowe okno, tym wyższa będzie jego cena.

Druga kwestia to dłuższy czas oczekiwania na produkt i to, że nie możemy zobaczyć okna przed złożeniem zamówienia. Jeśli kupujemy przeszklenie w markecie, idziemy na miejsce, oglądamy je i dokonujemy zakupu. Możemy wówczas od razu zabrać okno do domu. 

W przypadku zamawiania okien na wymiar cała procedura jest dłuższa i wygląda zupełnie inaczej. Musimy znaleźć godnego zaufania producenta, ustalić szczegóły, pozwolić pracownikom zdjąć wszystkie pomiary, uzgodnić parametry okien, dokonać zamówienia i poczekać na jego realizację. Na końcu jeszcze zwykle następuje montaż, najlepiej dokonywany przez tę samą firmę. 

 

Okna na wymiar – czy to ma sens?

Oczywiście – o ile faktycznie ich potrzebujemy. Jeśli produkowane seryjnie okna nie pasują do naszego domu pod kątem gabarytowym czy estetycznym, to nie mamy wyboru, musimy zamówić takie, które będą odpowiadały otworom okiennym w budynku. 

Podstawą jest to, by stawiać na jakość – okna powinny być solidne i trwałe, wytwarzane przez renomowanych producentów takich jak Drutex. Wówczas mamy pewność, że dostaniemy produkt wytrzymały, szczelny i trwały, a do tego z gwarancją na lata.