Okna nieotwierane – czy mają sens?

Okna nieotwieralne - czy mają sens? Drutex Nowogard

Planując budowę domu zwykle nie bierzemy pod uwagę wstawiania okien stałych. Jesteśmy przyzwyczajeni do możliwości otwarcia każdego okna. Okna nieotwierane zwykle spotykamy w sklepach, biurowcach i budynkach użyteczności publicznej, jednak coraz częściej można je spotkać w prywatnych domach.

Okna nieotwierane

Można wyróżnić dwa rodzaje okien nieotwieranych: szklone w skrzydle, tak jak standardowe okno, lecz pozbawione okuć oraz okno szklone bezpośrednio w ramie. Rosnąca popularność tych okien wiąże się z szeregiem zalet jakimi się one wyróżniają. Przede wszystkim charakteryzują się wyjątkowo wysoką szczelnością, znacznie wyższą niż standardowe okna. Doskonała szczelność zapewnia także lepszą izolację akustyczną i termiczną. Okna nieotwierane są znacznie trwalsze, nie posiadają bowiem mechanizmów, które po latach eksploatacji mogły by się zużyć, są także trudniejsze do sforsowania przez włamywaczy. Okna stałe wyróżniają się lżejszą konstrukcją, co pozwala zastosować o wiele większe przeszklenia niż w przypadku okien otwieranych. Nie sposób pominąć najważniejszej zalety, czyli ceny. Okna nieotwierane mogą być nawet o 40% tańsze niż okna tradycyjne.

Niektórych ludzi odstraszać może utrudnione mycie okien stałych, jednak jest na to proste rozwiązanie. Wystarczy zamontować je na parterze lub tarasie, gdzie dostęp do okien od zewnętrznej strony jest możliwy. Poważną wadą jest jednak brak możliwości umycia rolet zewnętrznych od środka bez ich demontażu, dlatego jeśli zależy nam na roletach zrezygnujmy z okien nieotwieranych. Większość z nas przyzwyczajona jest do wietrzenia pomieszczeń przez otwarcie okna, co nie jest możliwe w przypadku tych okien. Jednak i na ten problem istnieje dobre rozwiązanie: można połączyć na danej ścianie okna stałe i otwierane. Często nawet mając możliwość otwierania wszystkich okien, otwieramy tylko niektóre.

Przy wymianie okien, warto przemyśleć, jaką funkcję mają pełnić poszczególne okna w naszym domu czy mieszkaniu. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw warto również zastanowić się nad zastosowaniem okien nieotwieranych w naszym miejscu zamieszkania. Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami w biurze w Nowogardzie, którzy zawsze służą radą i pomocą w dokonaniu wyboru.