Okna nieotwierane – gdzie sprawdzi się okno stałe?

Gdzie dobrze sprawdzą się okna nieotwierane?

Okna nieotwierane pięknie się sprawdzą najczęściej w salonach, czy jadalniach, ale też jako przeszklenia przy tarasie (np. w połączeniu z przesuwnymi drzwiami tarasowymi), w korytarzach. Są to pomieszczenia, gdzie spędzamy najwięcej czasu i zależy nam na dużej ilości światła.

Ale okna stałe to nie tylko ogromne przeszklenia. Świetnym zastosowaniem dla okien typu fix są pomieszczenia, które nie stanowią przestrzeni mieszkalnej, jak chociażby spiżarnie, czy garaże. Dzięki zastosowaniu okien stałych pomieszczenia zyskują światło naturalne niewielkim kosztem. Również poddasza często wyposażone są w okna nieotwierane, ze względu na mniejsze potrzeby wentylacji, ale także specyficzne kształty, których nie dałoby się uzyskać przy produkcji klasycznego okna.

Nie można zapomnieć o głównym rynku okien nieotwieranych, czyli budynkach biurowych oraz handlowych. W tej gałęzi budownictwa, okna nie spełniają funkcji wentylacji (ta najczęściej przejmowana jest przez oddzielne systemy oraz klimatyzację), a mają za zadanie dostarczyć jak największą ilość naturalnego światła oraz optycznie powiększać przestrzeń.

 

Zalety okien nieotwieranych

Okna nieotwierane są zdecydowanie tańsze od swoich odpowiedników z klasycznymi funkcjami otwierania. Różnice sięgają nawet kilkudziesięciu procent! Dlatego właśnie systemy panoramiczne okien budowane są z okien nieotwieranych często połączonych z jednym otwieranym, bądź drzwiami tarasowymi. Różnice w cenie możesz sprawdzić, korzystając z naszego konfiguratora okien!

Okna stałe zapewniają także większe możliwości wyboru kształtu. Tradycyjne okna ograniczane są często przez konstrukcję mechanizmów oraz co za tym idzie zabezpieczeń.

Okna nieotwierane nie otwierają się, co sprawia, że nie ma wymagań co do pozostawianych przestrzeni we wnętrzu. Jest to doskonała alternatywa, kiedy planujemy okna narożne.

 

Wady okien nieotwieranych

Podstawową wadą okien stałych jest brak możliwości przewietrzenia pomieszczeń. Stąd też mało kto decyduje się na wyłącznie okna nieotwierane (zazwyczaj towarzyszy im co najmniej jedno otwierane). W przypadku powierzchni biurowych, problem ten rozwiązywany jest poprzez zastosowanie układów wentylacyjnych, czy klimatyzacji. Jednak w domach, czy mieszkaniach, zdecydowanie taniej i łatwiej jest zaprojektować układ z obecnym oknem uchylnym, czy też otwieranym.

Problematyczna może okazać się również pielęgnacja okien stałych. Aby umyć okno z obu stron, potrzebujemy się do nich dostać również od zewnątrz. Okna na parterze, czy też przy balkonie nie powinny stanowić większych problemów, ale te pojawiają się kiedy okna nieotwierane zamontowane są na wyższych kondygnacjach. Wtedy niezbędna będzie ekipa specjalistów lub korzystanie z wysokich drabin.

 

Czy warto montować okna nieotwierane?

Jeżeli zależy nam na dużej ilości światła naturalnego, oczywiście że tak. Instalacja takich przeszkleń w dużej ilości pozwoli zaoszczędzić sporą sumę (w porównaniu do kosztów okien tradycyjnych tej samej powierzchni). Zyskamy również na aspektach wizualnych, a sam projekt będzie wpisywał się w najnowszą modę. Świetnym rozwiązaniem może być przeszkolny panoramicznie salon, gdzie okna nieotwierane połączymy z przesuwnymi drzwiami tarasowymi. Taki projekt możemy sprawdzić i przygotować korzystając z naszego konfiguratora okien. Należy pamiętać, że okna stałe nie są pozbawione wad i należy dobrać ich umiejscowienie oraz ilość zgodnie z przeznaczeniem pomieszczeń. Sugerujemy montaż tego typu przeszkleń wyłącznie na parterze, aby utrzymanie w czystości nie sprawiało większych problemów.