Okno bez firan – jak je zaaranżować?

Zamiast firanek w oknach sprawdzą się żaluzje, rolety, zasłony, panele okienne lub dobrane dekoracje. Dają one wiele możliwości. Co wybrać? Sprawdźmy wszystkie opcje. 

 

Po co nam firanki?

Okna, w których nie wiszą firanki? Dawniej ta opcja nie wchodziła w grę! Firany były obowiązkowym wyposażeniem każdego domu. Obecnie coraz częściej kojarzą się przestarzale, raczej z mieszkaniem babci niż nowoczesnym lokum. 

Jeśli nie chcemy mieć w domu firanek, warto wiedzieć, co przyda się zamiast nich. Na początek zastanówmy się: jaka jest funkcja firanek? Przede wszystkim osłaniają wnętrze domu przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Sprawiają też, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Tyle współcześnie. A kiedyś?

Ciekawostką jest, że pierwsze firany wykonywano ze… zwierzęcych skór. Miały one niewiele wspólnego z dzisiejszymi firankami. Ich zadaniem było ochrona wnętrza domu przed owadami, jednak skutecznie blokowały także dopływ światła. 

Firanki, jakie znamy, pojawiły się dopiero w XIV wieku, kiedy ruszyła masowa produkcja jedwabiu. Gdy w kolejnych wiekach miasta rozrastały się, a domy zaczęto budować blisko siebie, firanki przydawały się do zachowania prywatności, a jednocześnie blokowania wpadających do środka promieni słonecznych. 

 

Czym zastąpić firany?

W obecnych czasach chcemy, aby osłona okna była nie tylko użyteczna, ale i stanowiła jego ozdobę. Dlatego często rezygnujemy z firanek, które można zastąpić bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. 

Co mamy do wyboru? Zamiast firanek możemy zdecydować się na:

  • zasłony,
  • rolety,
  • żaluzje,
  • panele okienne,
  • dekoracje wiszące lub w formie roślin doniczkowych.

Podczas gdy ostatnia propozycja ma charakter czysto ozdobny, cztery pierwsze mogą z powodzeniem zastąpić firanki. Ba! W wielu kwestiach są od nich nawet wygodniejsze i bardziej funkcjonalne. 

Firanki bowiem nie osłonią nas w pełni przed słońcem, nie wyciemniają pomieszczenia, nie mają też żadnych dodatkowych funkcji. Przyjrzyjmy się zatem dlaczego warto postawić w domu na zasłony, rolety, żaluzje lub panele okienne.

 

Zasłony, rolety, żaluzje i panele okienne – co wybrać?

Okno z zasłonami oznaczało dawniej, że w parze wiesza się także firany. Współcześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by te ostatnie pominąć. Asortyment zasłon jest naprawdę ogromny: mamy do wyboru lekkie, zwiewne i przepuszczające światło, a także ciemne i ciężkie, które skutecznie je blokują. Możemy zdecydować się na gładkie lub postawić na wzorzyste. Zamówić wykonane z wybranego materiału i o dowolnej długości. Takie zasłony – w nowoczesnej odsłonie – najczęściej sięgają do samej podłogi. 

Jeśli nie chcemy zawieszać karnisza lub szyny sufitowej, możemy zakupić na okno żaluzje lub rolety

Okno z żaluzjami również oznacza szereg możliwości. Podczas gdy w latach 90. najpopularniejsze były cienkie aluminiowe lamele, obecnie w nowocześniejszej wersji chętniej kupowane są lamele szerokie, często drewniane. Ich kolorystyka może być dopasowana do wnętrza. Na przykład dobrym pomysłem jest zamówienie żaluzji w odcieniu ram okiennych, które współgrają ze sobą i sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przestronne. 

Ciekawą propozycją aranżacji okna bez firan są panele okienne. Nazywa się je także ekranami okiennymi. Tworzą je pasy tkaniny, które przysłaniają część okna. Możemy dopasować je do wystroju wnętrza dzięki bogatej gamie kolorów i tkanin. 

Co więc wybrać? Decyzja zależy od nas. Warto jednak wiedzieć, że mamy naprawdę sporo opcji, a firanki nie są już jedyną możliwością!