Okno nad blatem w kuchni – zalety i wady tego rozwiązania 

Kuchnia z oknem nad blatem gwarantuje dużo światła w czasie gotowania. Takie przeszklenie ma też jednak swoje wady. Jakie? Sprawdzamy, czy warto decydować się na okno znajdujące się nad blatem kuchennym. 

 

Okno nad blatem kuchennym – zalety

Niewątpliwym plusem okna, które znajduje się nad blatem roboczym w kuchni, jest wpuszczanie do środka światła dziennego. Gotowanie jest wówczas przyjemniejsze, wygodniejsze i mniej męczące dla oczu. 

Takie okno w kuchni umożliwia też wietrzenie pomieszczenia. Jeśli znajduje się przy blacie, czyli tam, gdzie najczęściej przebywamy podczas przygotowywania potraw, mamy też pewność, że po otwarciu przeszklenia będziemy mieć dostęp do świeżego powietrza. 

Trzeba też zaznaczyć, że poza wcześniej wymienionymi dogodnościami, okno nad blatem kuchennym daje też spore możliwości aranżacyjne. Możemy połączyć go z parapetem lub zaplanować przestrzeń pod przeszkleniem tak, by parapetu nie było wcale. Parapet może się też znajdować nad blatem, tworząc w ten sposób wygodną półkę, na której możemy ustawić rośliny w doniczkach, zioła, książki kucharskie czy przyprawy. 

Innym ciekawym pomysłem jest takie zaaranżowanie blatu pod oknem, by tworzył on kącik jadalny. Aby jednak taki blat mógł nam służyć jako stół, musimy pamiętać, że powinien mieć przynajmniej 80 cm szerokości (blat do gotowania wystarczy, by miał 20 cm mniej). Nie powinien też być u dołu zabudowany szafkami ani szufladami, abyśmy mieli miejsce na trzymanie nóg podczas siedzenia. 

Na końcu zalet dodajmy, że okno nad blatem kuchennym wygląda nowocześnie i stylowo, a przy tym powiększa optycznie przestrzeń. 

 

Okno nad kuchennym blatem – wady

Takie rozwiązanie, jak wszystko, wiąże się też z pewnymi wadami. Przede wszystkim nie jest dobrym pomysłem, jeśli okno nad blatem kuchennym będzie wychodzić na zachodnią stronę domu. Sprawi to, że kuchnia będzie się bardzo nagrzewać, a gotowanie na pełnym słońcu nie jest przyjemnością. 

Możemy oczywiście zamówić okno z roletami, jednak po ich zaciągnięciu nie skorzystamy ani z widoku na zewnątrz, ani z dostępu do światła dziennego. 

Druga sprawa to przestrzeń. Z jednej strony okno nad blatem sprawia, że kuchnia wydaje się bardziej przestronna. Z drugiej zaś, w przypadku małych pomieszczeń okno “zabiera” miejsce, które moglibyśmy przeznaczyć na wiszące szafki czy półki. 

Podczas planowania kuchni z oknem znajdującym się nad blatem trzeba też dokładnie sprawdzić, jak okno będzie się otwierać. Jeśli bowiem zdecydujemy się pod oknem mieć też zlew, armatura nie powinna blokować otwierania przeszklenia. 

Ostatnia sprawa to kwestia czystości. Okno umiejscowione w sąsiedztwie blatu, a szczególnie zlewu, będzie się szybko chlapać i brudzić. Rozwiązaniem tego problemu mogą być szyby z powłoką samoczyszczącą, które ułatwiają ich mycie. 

 

Czy warto decydować się na okno nad blatem kuchennym?

Mimo kilku problematycznych kwestii, które trzeba przemyśleć, okno nad blatem kuchennym ma sporo zalet i z tego względu warto wziąć pod uwagę właśnie to rozwiązanie. Szczególnie, jeśli za kuchennym oknem będziemy mieć ładny widok na zieleń, na przykład na własny ogród lub drzewa. Patrzenie na nie w trakcie gotowania na pewno okaże się kojące i przyjemne.