Okno nie chce się zamknąć? Oto co trzeba zrobić!

Niedomknięte okno to problem, który zwykle daje się łatwo naprawić, jednak zdarza się, że w wyjątkowych przypadkach będzie wymagać wezwania fachowca. Jak postępować w przypadku, gdy okno nie chce się zamknąć? Najpierw należy zlokalizować źródło jego zablokowania! 

 

Złe otwarcie okna 

Okno, jak każdy przedmiot, może się zepsuć lub uszkodzić. Zdarza się, że dotychczas sprawne przeszklenie nagle sprawia problemy, na przykład nie daje się zamknąć. Co może być tego przyczyną?

Zwykle powodem jest niepoprawne otwarcie okna. Może być ono spowodowane przekręceniem klamki lub włożeniem zbyt dużej siły w otwarcie przeszklenia. W efekcie okno może zawisnąć na jednym zawiasie. Ważne jest, by działać szybko – nie wolno zostawić okna w takim położeniu, ponieważ mogłoby się uszkodzić. Do jego naprawienia będziemy potrzebować pomocnika. 

Co robić? Jedna osoba powinna docisnąć okno przy górnym zawiasie, a druga – nacisnąć blokadę obrotu klamki. Powinna ona być w pozycji pionowej, a następnie – podczas dociskania skrzydła do ramy – obrócona do właściwej pozycji. W ten sposób okno powinno dać się zamknąć bez żadnych szkód. 

 

Brudne ramy

Innym częstym powodem niemożności zamknięcia okna jest pył, śmieci, piasek czy po prostu brud zalegający w szczelinach okiennych. Taka sytuacja zdarza się często w trakcie remontu. 

Co wtedy robić? Nic prostszego – należy wymieść wszystkie zanieczyszczenia ze szczelin, a ramy przetrzeć wilgotną ściereczką.

 

Kiedy wezwać fachowców?

Zwykle, gdy okno nie daje się zamknąć, możemy poradzić sobie bez pomocy specjalistów. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy nie obędziemy się bez ich umiejętności. 

Kiedy więc warto się zgłosić do fachowców? Przede wszystkim jeśli:

  1. Problem wystąpił w nowym oknie, które jest na gwarancji.
  2. Gdy powodem jest uszkodzona rama okienna. Usterki mogą powstawać w wyniku nieprawidłowego użytkowania okna. 
  3. Jeśli źródłem problemu jest wypaczenie okna. Zdarza się to najczęściej w starych oknach drewnianych, które nie są regularnie konserwowane. 
  4. Gdy nie wiemy, co sprawia, że okno się nie zamyka. Okno bowiem składa się z wielu elementów: zawiasów, klamki, blokady. Nie każdy zna się na okuciach. Zamiast samodzielnie przy nich majsterkować i ryzykować uszkodzenie okna, lepiej zgłosić się do specjalistów. 

Pamiętajmy, że okna wymagają regularnego czyszczenia, konserwacji i regulacji. Źle wyregulowane okucia mogą bowiem nie tylko powodować niedomykanie okna, ale też powstawanie mikroszczelin, przez które do domu dostaje się wilgoć.