Planujesz wymienić okna? Zobacz, jak się do tego przygotować!

Postanowiłeś: „wymieniam okna!”. Teraz musisz wszystko odpowiednio zaplanować. By mieć nowe, dobre okna, ważny jest ich odpowiedni montaż. Ten zaś należy przeprowadzić o odpowiedniej porze roku, najlepiej z pomocą przeszkolonych fachowców. Zobacz, jak się do tego przygotować. 

 

Przemyśl, kiedy najlepiej to zrobić

O wymianie okien myślimy zazwyczaj zimą, gdy doskwiera nam ich nieszczelność. Tymczasem chociaż o tej porze roku montaż nowych okien jest możliwy, to jednak nie jest to na to najlepszy czas. Szczególnie, jeśli zima jest bardzo mroźna. Fachowcy są bowiem zdania, że pianka montażowa wykorzystywana do wymiany okien traci swoje właściwości przy temperaturze poniżej -5°C. Dobrze jest więc wcześniej zaplanować wymianę okien i umówić monterów na jesień, wiosnę lub lato. 

Nieszczelność okien, przez które wpada chłodne powietrze, to nie jedyny powód, dla którego warto pomyśleć o wymianie okien. Inny to zwyczajnie względy estetyczne: być może chcielibyśmy mieć w domu okna lepszej jakości, większe, ładniejsze i wygodniej zamykane. Dobrze jest też wymienić okna stare, zacinające się lub takie, które wymagają siły przy zamykaniu i otwieraniu. 

 

Zgłoś wymianę (jeśli to konieczne)

W zależności od zakresu prac wymiana okien może zostać zaliczona do remontu istniejącego budynku lub przebudowę obiektu budowlanego. W tym drugim przypadku będziemy potrzebowali zgody na taką wymianę. Sytuacja taka następuje, gdy chcemy zmienić kształt okien, zmianę ich położenia lub wielkość otworów na okna. Jeśli przeprowadzamy jedynie remont wiążący się np. tylko ze zmianą koloru okien, musimy zgłosić ten fakt do starostwa lub spółdzielni mieszkaniowej

 

Zdecyduj, na jakie okna wymienisz stare

Drewniane czy plastikowe? Z dodatkowymi zabezpieczeniami? A może z dźwiękoszczelną szybą? Otwierane w sposób rozwierany czy tylko uchylny? Kupno okien to niełatwe zadanie – wybór jest naprawdę ogromny. Dlatego ich wymianę najlepiej powierzyć fachowcom, którzy nie tylko podpowiedzą, na co się zdecydować, ale też odpowiednio zmierzą nasze okna i zamontują nowe. Możemy też spróbować rozeznać się w temacie samodzielnie – okna konfigurator to narzędzie, które nam to ułatwi. 

 

Przygotuj mieszkanie

Wymiana okien wymaga zabezpieczenia parapetów (i wszystkiego, co się na nich znajduje), mebli, sprzętów oraz firan, zasłoń i rolet. Jeśli to możliwe, najlepiej jest wynieść wszystko z pomieszczeń lub zabezpieczyć je folią malarską. W ten sposób nic się nie zniszczy i nie zabrudzi pyłem, silikonem czy pianką, które będą używane przez monterów. 

Warto także zabezpieczyć drzwi i próg pokoju, jeśli wymiana następuje tylko w jednym pomieszczeniu. Dzięki temu pył nie będzie roznoszony po całym domu. 

 

Pożegnaj stare okna 

Pojawia się też pytanie, co zrobimy ze starymi oknami, które nie będą już nam potrzebne. Wiele firm montujących okna zabiera je ze sobą – warto to wcześniej uzgodnić. 

Jeśli jednak tak się nie stanie, warto wiedzieć, że stolarkę okienną zaliczamy do odpadów budowlano-rozbiórkowych, a więc nie można ich tak po prostu wyrzucić na śmietnik. Zamiast tego należy je bezpłatnie zutylizować w PSZOK (Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) lub Gminnym Punkcie Zbierania Odpadów Problemowych.