Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych

 

Montaż drzwi zewnętrznych nie jest skomplikowany, ale jego wykonanie najlepiej powierzyć wykwalifikowanej ekipie, która na co dzień zajmuje się osadzaniem stolarki. Precyzyjnie przeprowadzi ona wszystkie etapy prac, które należy wykonać w ramach prawidłowego montażu. 

Usługę montażu drzwi najlepiej zamówić w salonie lub sklepie internetowym, w którym je zamawiamy. Przy większych zamówieniach (np. jeśli jednocześnie zamawiasz okna) możesz liczyć na to, że usługa ta będzie bezpłatna lub z dużym upustem. 

 

Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku

Staranny montaż drzwi wejściowych powinien być wykonany bez pośpiechu oraz pominięcia żadnego etapu. Powinien składać się z 5 poniższych kroków: 

 

Krok 1. Przygotowanie progu

Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych na progu, należy go dobrze zaizolować. W tym celu warstwę betonu przed progiem i za nim odseparowuje się materiałem ociepleniowym i przeciwwilgociowym. Można też zamiast nich zastosować tzw. progi z przegrodami termicznymi (specjalne komory wypełnione powietrzem), które stają się dziś standardem. 

 

Krok 2. Staranne przygotowanie ościeży

Kolejnym etapem powinno być dokładne przygotowanie krawędzi otworu drzwiowego (tzw. ościeży). Należy usunąć z nich wszystkie zabrudzenia typu: resztki zaprawy, pył, kurz, gruz czy pozostałości po starych drzwiach i uzupełnić ewentualne braki w murze. Na koniec tego etapu ościeże trzeba zagruntować za pomocą specjalistycznych preparatów. 

Ważna uwaga – otwór drzwiowy musi być szerszy o 20-30 mm od ościeżnicy i wyższy o 10-15 mm. Zaś jego wszystkie kąty muszą mieć po 90 stopni. 

 

Krok 3. Montaż ościeżnicy

Pora na wstawienie ościeżnicy do otworu i jej prawidłowe umiejscowienie. W przypadku ścian jednowarstwowych futrynę mocuje się w połowie grubości muru, natomiast w dwuwarstwowych jak najbliżej zewnętrznej krawędzi ściany, w trójwarstwowych z kolei w warstwie ocieplenia. 

Jeśli zależy nam na tzw. ciepłym montażu drzwi zewnętrznych, należy zadbać o to, by styk muru i ościeżnicy został dobrze ocieplony za pomocą taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Istotne jest także staranne sprawdzenie poziomu i pionu ościeżnicy. Dopiero po tych czynnościach można przejść do unieruchomienia ościeżnicy za pomocą elementów stabilizujących. 

 

Krok 4. Prawidłowe użycie pianki montażowej

Drzwi nie powinny opierać się tylko na piance montażowej. Jej nadużywanie to częsty błąd ekip montażowych. Zbyt duża ilość pianki może powodować wypaczanie się ościeżnicy. Z kolei za mało pianki sprawi, że pojawią się mostki termiczne. 

Bardzo ważne przy montażu drzwi jest zastosowanie rozpórek. Wstawiamy je w ościeżnicę w odpowiednich odstępach. Dzięki rozpórkom futryna zachowa pożądany kształt, a drzwi dzięki temu będą się prawidłowo otwierać i zamykać. 

 

Krok 5. Testy końcowe

Końcowy etapem prac montażowych jest sprawdzenie, czy wszystko działa, jak należy. Sprawdzamy, czy pianka szczelnie wypełnia wszystkie puste przestrzenie między murem a futryną. Kontrolujemy, czy drzwi otwierają się i zamykają prawidłowo – być może trzeba je będzie jeszcze lepiej wyregulować w zawiasach. Sprawdzamy także, czy drzwi nie zostały zarysowane podczas montażu.

Wszelkie uwagi i zastrzeżenia powinniśmy zgłosić ekipie montażowej, zanim opuści nasz dom.