Kupujesz mieszkanie? Sprawdź stan okien!

Zanim kupimy nowe mieszkanie, warto przyjrzeć się, w jakim stanie są zamontowane w nim okna. Co należy wziąć pod uwagę i dlaczego to takie ważne?

 

Dlaczego warto sprawdzić stan okien w mieszkaniu? 

Zakup mieszkania to poważna sprawa – czeka nas podjęcie ważnej decyzji, która powinna być dobrze przemyślana. W końcu chcemy znaleźć miejsce, które na następnych wiele lat stanie się naszym domem. Pod uwagę warto więc wziąć wiele czynników – nie tylko cenę, metraż, lokalizację czy rozmieszczenie pomieszczeń, ale też stan techniczny mieszkania

To, o czym potencjalni nabywcy często zapominają, są okna. Ich jakość i funkcjonalność przekłada się na wiele kwestii: ciepło w mieszkaniu, odpowiednia wentylacja, izolacja akustyczna, a nawet możliwość wystąpienia takich problemów jak nadmierna wilgoć i pleśń w domu. 

Zły stan okien może więc być podstawą do negocjowania obniżenia ceny za lokal. Ich wymiana to bowiem dodatkowe koszty, które będzie musiał ponieść kupujący. Nie mówiąc oczywiście o tym, że wymiana przeszkleń wydłuży ewentualny remont i możliwość wprowadzenia się do nowego miejsca. 

 

Okna w mieszkaniu – kiedy były montowane?

Współcześnie produkowane okna powinny dobrze funkcjonować przez 30 (okna PCV) do nawet 50-60 lat (okna drewniane). Zależy to jednak nie tylko od materiału wykonania, ale także ich jakości, sposobu użytkowania i konserwacji. Niestety, niewłaściwa eksploatacja okien prowadzi do ich wcześniejszego zużycia. 

Zanim kupimy mieszkanie, warto więc przyjrzeć się zamontowanym w nim przeszkleniom. Najlepiej oczywiście od razu wyłożyć karty na stół i zapytać właściciela mieszkania, kiedy ostatnio wymieniał w nim okna. Być może zachował potwierdzenie zakupu i montażu lub gwarancję. Jeśli dysponuje on dokumentami potwierdzającymi, kiedy przeszklenia były wstawiane, to świetnie. Jeśli nie, musimy mu wierzyć na słowo, a mimo to… sprawdzić faktyczny stan techniczny okien. Jak to zrobić?

 

Okna w mieszkaniu – na co zwrócić uwagę?

Aby uniknąć rozczarowania i konieczności zakupu okien do dopiero co nabytego mieszkania, przyjrzyjmy się następującym elementom przeszkleń:

  • ramy – nie powinny być zakrzywione ani powodować szczelin po zamknięciu (nieszczelne okna to gwarancja braku izolacji termicznej i akustycznej); najlepiej przyłożyć do ram poziomicę – odchylenie ponad 3 mm kwalifikuje okna do wymiany;
  • szyby – nie mogą mieć pęknięć ani zarysowań (uszkodzone szyby nie zapewnią izolacji, a w dodatku mogą wypaść);
  • uszczelki – nie powinny być sparciałe, popękane, zagrzybione (wymiana uszczelki to nie problem, jednak ich zły stan może wskazywać na przedostawanie się do środka wilgoci, która zaczyna wypaczać okno);
  • ściana w pobliżu okna – nie powinna mieć plam i przebarwień sugerujących przecieki (wskazujące na nieszczelność okien).

Dobrym pomysłem jest kilkukrotne otwarcie i zamknięcie okna na różne sposoby. Dzięki temu upewnimy się, czy przeszklenie dobrze działa. Sprawdźmy, czy daje się płynnie uchylić, otworzyć i zamknąć, czy jego mechanizmy działają sprawnie.