Uszczelki do okien – jak często trzeba je wymieniać?

Uszczelki okienne znajdują się na całym obwodzie okna. Z czasem się zużywają, sprawiając, że okno staje się nieszczelne. Jak rozpoznać, że uszczelka nadaje się do wymiany? Jak dopasować uszczelkę do okna?

 

Uszczelka do okna – jakie są jej funkcje?

Nawet najlepiej skonstruowane ościeżnica, skrzydła okienne, okucia czy pakiet szybowy nie zapewnią oknu pełnej szczelności. Do tego potrzeba jeszcze drobnych elementów, jakimi są uszczelki. Chociaż niepozorne i niedrogie, pełnią w całej konstrukcji rolę nie do przecenienia. 

Uszczelka okienna to element, który montuje się na styku skrzydła okiennego i ościeżnicy. Ma ona za zadanie uszczelnić to połączenie tak, by do środka przez okno nie wnikała woda deszczowa, jak również zimne powietrze. Uszczelka poprawia więc izolację termiczną okna, zabezpieczając dom zarówno przed wnikaniem do środka chłodu, jak i uciekaniem ciepła ze środka. 

Co więcej, uszczelki wpływają także na izolację akustyczną okna. Dzięki nim możliwe jest także mikrorozszczelnienie okna, czyli umożliwienie dopływu świeżego powietrza do domu bez otwierania skrzydeł. 

Niestety, z czasem uszczelki się zużywają. Prowadzi to do nieszczelności okien. Przeszklenia, które wpuszczają do domu zimne powietrze, powodują, że dom się wychładza, a my musimy płacić więcej za jego ogrzanie. To główny powód, dlaczego o uszczelki trzeba dbać i w razie potrzeby – wymieniać je na nowe. 

Warto dodać, że nie wszystkie uszczelki okienne są wymienialne – niektóre są stałym elementem konstrukcji. 

 

Kiedy wymienić uszczelki w oknach?

To, że uszczelka nie spełnia już swojej roli, łatwo zauważyć. Przede wszystkim okno jest wówczas nieszczelne, możemy czuć przy nim powiew powietrza (mimo zamkniętych skrzydeł), a nawet zauważyć ruch firanki. 

Jeśli obejrzymy takie stare uszczelki z bliska, zwykle okaże się, że stwardniały, pojawiły się w nich ubytki lub wręcz zaczęły się kruszyć. To znak, że pora wymienić je na nowe.

 

Jak często należy wymieniać uszczelki okienne? 

Zwykle co kilka lub kilkanaście lat. To jednak tylko teoria, ponieważ wszystko zależy od intensywności eksploatacji okien, warunków atmosferycznych, jak i jakości oraz rodzaju okien i samych uszczelek.

Bywa, że uszczelka będzie świetnie służyła przez wiele lat, a może się zdarzyć, że będzie wymagać wymiany po roku. Warto regularnie sprawdzać stan uszczelek, by nie przegapić momentu ich zużycia. 

 

Jak dobrać odpowiednie uszczelki do okien?

Uszczelka uszczelce nierówna. Elementy te różnią się wieloma parametrami: grubością, szerokością, profilem oraz materiałem, z którego zostały wykonane (zwykle mamy do wyboru uszczelki silikonowe, poliuretanowe, EPDM, TPE, PCV i gumowe). Podstawą jest dopasowanie uszczelki do kształtowników okiennych

Trzeba mieć jednak na uwadze, że inne uszczelki będą pasować do okien drewnianych, a inne do PCV. Co więcej, innych uszczelek będzie potrzebować okno pionowe, a inne – dachowe. Będą się one bowiem różniły nie tylko wspomnianymi wcześniej parametrami, ale też m.in. odpornością na promieniowanie UV. 

Na rynku są też dostępne uszczelki uniwersalne, jednak nie są one dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcemy wymienić uszczelki okienne, najlepiej skontaktować się z dystrybutorem lub producentem okna, który pomoże nam dopasować odpowiednie nowe uszczelki. Możemy też zabrać ze sobą fragment zużytej uszczelki i poprosić o pomoc fachowca w sklepie.