W jakie dodatkowe funkcje można wyposażyć okucia okienne?

Kupujesz okno? Pewnie w pierwszej kolejności skupiasz się na jego skrzydłach i ramie – chcesz, by pasowały do wystroju wnętrz oraz do zewnętrznego wyglądu budynku. Tymczasem jeśli okno ma nam długo służyć, niezwykle istotne są też solidne okucia. Czym są i do czego służą? Przyjrzyjmy się bliżej mechanizmom, który towarzyszą oknom.

 

Czym są okucia okienne?

Nazywa się je niewidzialnym sercem okna. To cała mechanika, która porusza oknem – i nie tylko. W jego skład wchodzi także klamka. Okucia okienne umożliwiają między innymi:

  • otwieranie okna,
  • zamykanie okna,
  • uchylanie okna,
  • uszczelnienie,
  • płynne użytkowanie okna,
  • mikrowentylację,
  • ochronę przed złodziejami (w wersji antywłamaniowej).

Aby okucia dobrze działały, warto je konserwować. Polega to głównie na ich regularnym myciu, szczególnie w szczelinach, a także oliwieniu i smarowaniu. Osoby, które mają większą wiedzę, mogą też raz na jakiś czas okno rozłożyć, umyć i osuszyć, jednak warto robić to zgodnie z instrukcją obsługi lub wytycznymi fachowców.

 

Ważne dodatki do okuć okiennych

Wymienione wcześniej funkcje okuć to nie koniec listy ich zalet. Poza standardowymi mogą także mieć dodatkowe właściwości. W co można wyposażyć okno pod kątem okuć? Opcji jest wiele. Poniżej lista najpopularniejszych możliwości.

  1. Ogranicznik otwarcia okna. Dzięki niemu okno jest chronione przy przeciągach. Pozwala ustawić je w określonej pozycji.
  2. Klamka z kluczykiem. Zabezpiecza przed otwarciem okna przez osoby nieupoważnione. Jest to dobre zabezpieczenie, jeśli mamy w domu dzieci.
  3. Stopniowane uchylanie skrzydła. Daje możliwość uchylenia okna – regulacja może mieć nawet 7 stopni.
  4. Ukryte zawiasy. Jak sama nazwa wskazuje w tej wersji zawiasów nie widać – chowają się między skrzydłem a ościeżnicą. Okno zyskuje dzięki temu estetyczny wygląd. Łatwiej je też dzięki temu utrzymać w czystości, gdyż brud nie gromadzi się w zakamarkach.
  5. Mikrowentylacja. W oknach rozwieralno-uchylnych przekręcenie klamki powoduje powstanie szczeliny, przez którą wpada świeże powietrze z zewnątrz.
  6. Automatyka. Daje możliwość sterowania oknem na odległość za pomocą pilota lub telefonu z dostępem do internetu.
  7. Blokada błędnego położenia klamki. Wymusza odpowiednie korzystanie z okna: blokuje klamkę, by nie można było jej ustawić do pozycji uchylnej, gdy okno jest otwarte.
  8. Samodomykacz do drzwi przesuwnych. Zgodnie z nazwą domyka drzwi przesuwne, zapobiegając ich uderzeniom. Nazywa się go także hamulcem lub spowalniaczem systemów przesuwnych.

Reasumując, okno nie istnieje bez okuć. Dlatego decydując się na przeszklenia w domu, skupmy się nie tylko na szybach, ale też wszelkich elementach, które budują okno.