Zmiana otwierania okna na uchylne – kiedy jest możliwa, a kiedy nie?

Wybrałeś sposób otwierania okna w pokoju, sypialni czy garażu, ale żałujesz swojej decyzji? Nic straconego, niektóre okna można przerobić. W jakiej sytuacji jest to możliwe, a kiedy wymaga to całkowitej wymiany okna? Wyjaśniamy. 

 

Na oścież czy do góry?

Zazwyczaj możemy się spotkać z trzema rodzajami otwierania okien: uchylne, rozwieralne lub rozwierno-uchylne. To najczęściej wybierane typy. W domu zwykle decydujemy się na wygodną opcję okien dwuskrzydłowych, w których jedno skrzydło uchyla się do góry lub otwiera, a drugie – tylko otwiera. 

W miejscach, gdzie chcemy zaoszczędzić, takich jak rzadziej uczęszczane pomieszczenia (garaż, piwnica, klatka schodowa), zazwyczaj wybieramy prostsze rozwiązania: okna tańsze, nieotwieralne lub otwierane na jeden sposób. 

Bywa jednak, że w oknie brakuje nam funkcji uchylania. Czy da się z tym coś zrobić bez potrzeby wymiany całego przeszklenia?

 

Przeróbka okna – kiedy?

Na przerabianie okna możemy zdecydować się z różnych powodów. Najczęściej jest to remont, zmiana ustawień mebli w pokoju czy zmiana przeznaczenia danego pomieszczenia. Może się tak zdarzyć na przykład, że pomieszczenie piwniczne, które dotąd było wyposażone w okno nieotwieralne, a służyło jedynie do przechowywania staroci czy weków, teraz chcemy zaadaptować na pokój wyposażony w sprzęt do ćwiczeń. W takim pomieszczeniu przydałoby nam się okno, które się otwiera, na przykład do góry. 

 

Kiedy okno można przerobić?

Jeśli dysponujemy oknem aluminiowym, drewnianym lub plastikowym z nowoczesnymi okuciami obwiedniowymi, prawdopodobnie bez trudu przerobimy je na uchylne. Wystarczy wtedy tylko wymienić lub dodać kilka elementów okuć. Nie jest to trudne, drogie ani nie wymaga dużych nakładów pracy, a co najważniejsze, nie wiąże się z wymianą całego okna.

W gorszej sytuacji jesteśmy, jeśli chcemy uchylać okna nieotwieralne (tzw. fixy), przesuwne (na balkon czy taras) lub starego typu (jednoramowe lub skrzynkowe). Nie jest to niestety możliwe – musimy wówczas wymienić całe okno. Wiąże się to z kosztami, ale często warto to zrobić, by korzystać w domu z wygodnego okna. 

 

Zrób to sam? Lepiej nie!

Jeśli myślisz o samodzielnym przerobieniu okna na uchylne, raczej odradzamy ten pomysł. Nieumiejętne ingerowanie w mechanizm okna może bowiem je uszkodzić, a to będzie oznaczać wydatki związane z jego naprawą lub wymianą. Możesz też w ten sposób spowodować, że okna nie będzie można w razie czego reklamować czy  wymienić na gwarancji. 

Zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie fachowcom. Zgłoś się do firmy, która montowała dane okno i powiedz, że chcesz je przerobić. Firma wyśle eksperta, który szybko i sprawnie dokona zmiany okuć.