Domy pasywne – charakterystyka

Charakterystyka domu pasywnego Nowogard Drutex

Dom pasywny a dom energooszczędny

Dom pasywny to w naszym kraju dość nowy trend i przez to niesłusznie utożsamiany z domem energooszczędnym. To co wyróżnia domy pasywne, to bardzo niskie zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania – poniżej 15 kWh/m2/rok. Natomiast zapotrzebowanie na tak zwaną energię pierwotną (konieczną do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody, działania urządzeń domowych) wynosi 120 kWh/m2. Dla porównania dom energooszczędny potrzebuje do ogrzewania nie więcej niż 40 kWh/m2/rok, zaś zwykły dom nawet 180 kWh/m2/rok.

Rozplanowanie domu

Planując budowę domu pasywnego należy zacząć od wyboru odpowiedniej działki. Idealna nie powinna mieć wysokich drzew ani budynków od strony południowej, które ograniczałyby dostęp promieni słonecznych. Drzewa, najlepiej iglaste, przydatne są od strony północnej, aby w okresie zimowym zmniejszyć wychładzanie budynku.

Kolejną ważną decyzją na etapie projektowania i budowy domu pasywnego jest zapewnienie możliwie zwartej bryły architektonicznej. Odpowiednie rozmieszczenie okien ma na celu maksymalne wykorzystanie energii słonecznej. Istotna jest rezygnacja z wykuszy i lukarn, które są bardzo trudne do poprawnego ocieplenia i uszczelnienia. Domy pasywne z reguły mają kształt prostopadłościanu oraz prosty dach- płaski bądź stromy dwuspadowy. Dzięki temu są prostsze i tańsze w wykonaniu. W północnej części domu projektuje się pomieszczenia techniczne, garderoby, schowki, kuchnie i ciągi komunikacyjne oraz maksymalnie ogranicza przeszklenia. Strefa dzienna domu pasywnego znajduje się od strony południowej. To tu montuje się największe przeszklenia, które pozwalają na bierne pozyskiwanie energii cieplnej ze słońca. Jednak w przypadku dużych przeszkleń koniecznością jest montaż rolet zewnętrznych, które ograniczą przegrzewanie się pomieszczeń latem.

Bardzo ważnym elementem domu pasywnego jest wybór odpowiednich okien. O tym jakie powinny posiadać cechy można przeczytać w artykule Okna do domu pasywnego.

Zapraszamy do naszego salonu w Nowogardzie, w którym eksperci doradzą, które okna firmy DRUTEX sprawdzą się najlepiej w budownictwie tego typu.