Jak wyczyścić zżółknięte ramy okienne?

Białe okna z czasem tracą swój blask. Białe ramy mogą żółknąć, pokrywać się nieładnymi plamami, a pod wpływem niewłaściwej pielęgnacji – nawet matowieć lub się odbarwiać. Jak o nie dbać i jak je czyścić?

 

Dlaczego białe okna żółkną?

Białe okna plastikowe, chociaż stosunkowo najtańsze na rynku, mają swoje wady. Jedną z głównych jest to, że z czasem biel zaczyna żółknąć. Pożółkłe ramy okienne zaś wyglądają nieestetycznie, a do tego nie pasują do śnieżnobiałych firanek, które często przy nich wieszamy. 

Żółknięcie białych okien to proces, na który wpływa nie tylko brud, ale też promienie słoneczne i inne warunki atmosferyczne (opady), kurz oraz dym. Przywrócenie ramom dawnej świetności wymaga odpowiedniego doboru środków. Ta praca się jednak opłaca – w krótkim czasie możemy sprawić, że zaplamione okna będą wyglądać jak nowe. 

 

Jak wyczyścić pożółkłe okna?

To proste. Można wykorzystać do tego domowy środek czyszczący, który wykazuje działanie wybielające: sodę. Większość z nas ma ją w kuchni. Mieszamy sodę, sok z cytryny i ocet. Tak przygotowaną papkę nakładamy na żółte plamy i po krótkim czasie delikatnie myjemy okno szczoteczką. 

Uwaga, okna nie można drapać ani zostawiać papki na zbyt długo, ponieważ rama może się zniszczyć. Na końcu myjemy okno ciepłą wodą.

Jeśli zażółcenia na białych oknach nie są zbyt intensywne, możemy spróbować mniej inwazyjnych metod. Wystarczy wymieszać 1,5 szklanki wody z 2 łyżkami soku z cytryny, łyżeczką płynu do naczyń i ⅓ szklanki octu. Tak przygotowaną miksturę możemy wlać do spryskiwacza i wyczyścić ramę przy użyciu miękkiej ściereczki. Bardzo dobre do czyszczenia ram okiennych są ściereczki z mikrofibry.

Może się też okazać, że na mniejsze zabrudzenia pomoże płyn do mycia naczyń. Wlewamy odrobinę do ciepłej wody i przecieramy ramę szmatką. 

Jeśli jesteśmy zwolennikami gotowych rozwiązań, a nie metod domowych, możemy kupić odpowiedni preparat w sklepie. Jego przeznaczeniem powinno być mycie białych ram okiennych. Takie środki działają delikatnie, ale skutecznie, możemy mieć więc pewność, że wyczyszczą wszelkie zabrudzenia. 

 

O tym pamiętaj!

Na koniec kilka ważnych rad. Aby nie męczyć się z zaschniętymi starymi plamami na oknach, lepiej nie doprowadzać do ich powstania. To oczywiste, jednak trudne do zmycia zabrudzenia na oknach powstają, ponieważ za rzadko okna myjemy. Wystarczy robić to regularnie. 

Druga istotna kwestia to narzędzia i środki, których używamy do czyszczenia okien. Choćby rama była naprawdę bardzo brudna, nie można jej skrobać, drapać ani szorować twardymi szczotkami ani zmywakami. W ten sposób doprowadzimy do jej zniszczenia i zarysowania. Dodajmy, że taka porysowana powierzchnia nie tylko nieładnie wygląda, ale też w jej szczelinach gromadzi się brud. 

Do czyszczenia okien nie można ponadto używać żrących preparatów. Uważajmy też na wybielające mleczka czyszczące, ponieważ ich nieumiejętne użycie może sprawić, że plastik zmatowieje i/lub się odbarwi.